Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Velikonoce v Česku: Pěkná tradice nebo přežitý zvyk?

Aktuality

Velikonoce v Česku: Pěkná tradice nebo přežitý zvyk?

21. 3. 2016 Slevy Již za pár dní přivítáme oblíbený církevní svátek Velikonoce. Dnešní rok je od těch předchozích lehce odlišný. Přibyl nám totiž další volný den. Kromě pondělí nemusíme do školy ani do práce již o velikonoční pátek. Čtyři volné dny jsou ideální příležitostí, jak strávit Velikonoce jinak.

Nejprve si však řekneme o Velikonocích pár slov. Ačkoliv se jedná původem o církevní svátek související se vzkříšením Ježíše Krista, Češi je vnímají spíše jako oslavu přicházejícího jara. Jejich oslava připadá vždy na den po prvním jarním úplňku. Lidé vyznávající křesťanskou víru se na Velikonoční svátky připravují čtyřicetidenním půstem. Ne že by po tyto dny nic nejedli, ale po tuto dobu se vyhýbají například masitým jídlům.

Mnozí Češi, kteří se ke křesťanské víře nehlásí, i přesto dodržují některé tradiční zvyky, jako je například upečený beránek symbolizující božího beránka, Krista, považovaného za symbol čistoty a nevinnosti. Nejvíce oblíbeným zvykem je však tradiční koleda a pomlázka o velikonočním pondělí. Tento zvyk si užívají zejména chlapci a pánové, dívky a ženy jej často vnímají méně pozitivně.

Víte, co znamená velký pátek? A co bílá sobota?

Velikonoce nejsou pouze pondělí, ale začínají tzv. škaredou středou. Středa náleží přípravám a důkladnému úklidu. Do domovů je třeba pustit čerstvý jarní vzduch. Následuje zelený čtvrtek, v němž se servíruje něco zeleného pro povzbuzení celého organismu. Prospěšná je údajně i osvěžující studená sprcha.
 
Velký pátek se slavil vždy. Letos poprvé se však jedná o státní svátek. V rámci křesťanské tradice se jedná o důležitý postní den. Lidé věří, že je to ideální den pro hledání pokladů. V tento den se nesmí také nic půjčovat. Údajně to přináší smůlu. Po pátku přichází bílá sobota. Ve všech domácnostech se peče a vaří tradiční velikonoční jídla a malují se barevná velikonoční vajíčka.

O velikonoční neděli věřící přináší mazanec a beránka do kostela, aby došlo k jejich posvěcení. A poté začínají oslavy, které vrcholí velikonočním pondělím. Navštěvují se rodiny i přátele. Muži se vydávají koledovat a ženy je polévají vodou pro pevné zdraví a sílu.

Oslavte je jinak a nezůstávejte doma za pecí

Češi se dělí na dva tábory. Někteří Velikonoce uznávají, a i když nepatří mezi křesťany, velikonoční zvyky s oblibou dodržují. Druhý tábor považuje Velikonoce za již zastaralý zvyk a jediné, co na Velikonocích vítají, jsou nyní dva volné dny navíc. Pokud patříte do druhého tábora, jistě uvítáte pár nápadů, jak strávit Velikonoce netradičně. Vyrazte za zábavou a novými zážitky ven!

Poslední lyžovačka pro celou rodinu

Velikonoce bývají, hlavně v českém prostředí, často poslední příležitost, jak si naposledy zalyžovat. Výhodou jsou levnější skipasy a nabídky na levnější ubytování na horách. Vezměte celou svou rodinu na české hory a naposledy si vychutnejte společné lyžování, než přijde opravdové jaro.

Romantický wellness víkend pro dva

Slevové portály se mohou přetrhnout s nabídkou zajímavých pobytů. Luxusní hotely i útulné penziony lákají klienty na relaxační, odpočinkové, aktivní a wellness pobyty. Nechcete-li volné dny strávit doma za pecí, vyrazte do českých luhů a hájů, kde na vás čeká probouzející se jaro. Spojte pobyt s wellness aktivitami a zejména zamilované páry tento prodloužený víkend uvítají jako skvělou příležitost strávit volný čas příjemným způsobem.

Za zábavou za hranice

Čtyři volné dny se dají využít i pro návštěvu našich nejbližších sousedů. Na jaře je krásně u našich sousedů na Slovensku a to zejména na horách. Procházky a výlety po horách lze spojit například s návštěvou oblíbeného aquaparku u Popradu nebo si můžete dopřát pravé maďarské lázně v Budapešti.

Přemýšlíte, jak byste mohli strávit Velikonoce? Nechte se inspirovat na Úspory.cz a užijte si volné dny podle svých představ!

Štítky: veliknoční lyžovačka | Velikonoce | velikonoce a slevy | velikonoce na Slovensku | velikonoční pobyty | velikonoční pondělí |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kam na Velikonoce? Inspirujte se našimi tipy na velikonoční výlety

3. 4. 2017

Velikonoce nás baví. Dospělí se těší na volný pátek a pondělí a děti zase na zábavnou koledovačku a spousty vykoledovaných dobrot. Víte už nyní, co budete dělat? Pokud ne, přinášíme vám pár tipů na zajímavé akce, které se v tyto dny konají po celé ČR.

Celá aktualita

Jak ušetřit při dovolené na ubytování

20. 3. 2017

Šetřit na cestování je poměrně obtížné. Pokud si člověk chce odpočinou u moře nebo se pokochat kulturou v cizí zemi, jednoduše do kapsy prostě budete muset sáhnout. To ale samozřejmě neznamená, že musíte při dražší dovolené utratit všechny peníze, které jste si na dovolenou tak dlouho šetřili. Naopak, existuje spousta racionálních způsobů, jak při cestování do zahraničí snížit výdaje, abyste se nemuseli příliš omezovat a přitom nezatížili svou peněženku.

Celá aktualita

Darujte na poslední chvíli neobyčejný zážitek

19. 12. 2016

Přesně za 5 dní nastane dlouho očekávaný Štědrý den. Den, na který se těší nejen nedočkavé děti, ale také dospělí. Proč by také ne, když je pod stromečkem mile překvapí nejeden dárek. Avšak vymyslet takový dárek, který opravdu potěší, není jednoduché. Pokud si na poslední chvíli stále lámete hlavu s výběrem dárků, přinášíme vám inspiraci.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Darujte zážitek

5. 12. 2016

Chcete své známé letos obdarovat něčím originálnějším, než jsou jen věcné dárky? Zdá se vám, že parfém či prefabrikované dárkové sady by vašeho známého omrzely? Pak je na čase poohlédnout se jinde, protože originální dárek na pultě obchodů nenajdete. Co takhle darovat zážitek?

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárky - wellness pobyty

21. 11. 2016

Darovat wellness pobyt jako vánoční dárek je skvělou příležitostí k tomu být originální a ukázat, že vám na obdarovaném opravdu záleží. Vždyť wellness pobyt dokáže člověka po celoročním shonu uvolnit jako nic na světě. Máme pro vás tři tipy, proč tento rok někoho tímto ne zrovna všedním dárkem obdarovat.

Celá aktualita

Tři důvody, proč je dovolená v Česku skvělá

31. 10. 2016

Jezdit na dovolenou do zahraničí je pro nás už více než čtvrt století bezproblémová záležitost. Poznávání nových zemí je rozhodně skvělým způsobem trávení volného času, ale i dovolená v Česku, kterou bohužel čím dál více z nás začíná podceňovat, je v mnoha ohledech zajímavá. Přitom se nemusí jednat jen o lyžování a jiné aktivity na horách, dovolená v naší zemi s sebou nese spoustu výhod!

Celá aktualita

28. říjen 2016: Navštivte úchvatná místa české historie

19. 10. 2016

Podzimní měsíce nás mimo jiné potěší i několika státními svátky. Ten nejbližší nás čeká 28. října při příležitosti oslavy Dne vzniku samostatného Československa. Někteří plánují prodloužený víkend na chalupě, jiní se těší na zajímavé akce, které se v tento slavnostní den konají.

Celá aktualita

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

1 2 3 »