Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Spoření >> Až se stáří zeptá, pozvete ho dál?

Aktuality

Až se stáří zeptá, pozvete ho dál?

28. 4. 2012 Spoření

Tanečky kolem důchodové reformy způsobily renesanci zájmu o spoření na stáří mezi lidmi. Více se zajímají o možnosti bezpečného a dlouhodobého zhodnocování úspor, protože se obávají o výši svých státem poskytovaných důchodů. A nejsou to obavy zcela liché.

Je nanejvýš odpovědné budovat si postupně finanční nezávislost na státu. To lidé vědí. V tom, jaké finanční produkty k tomu využít, však už trochu tápou.

Mnozí si ani neuvědomují, jak důležitý je výběr správného produktu či mixu produktů, do kterých budou dlouhá léta měsíc co měsíc posílat část své výplaty. S jejich penězi bude někdo hospodařit, bude si z nich strhávat odměnu, která může v horizontu desítek let dosáhnout i statisícových částek, které se nenávratně vypaří z jejich výnosu.

Tak jako máme ty politické, máme jistě i spořicí přeběhlíky, kteří bedlivě sledují vznik nových a nových spořicích účtů v nekonečné a úmorné snaze mít peníze zrovna tam, kde dávají aktuálně desetinku zhodnocení navíc. Současně však spoří dlouhá léta tisícikorunu někam, kde kolikrát nemají ani potuchu o tom, kolik korun je z původní tisícikoruny „oholeno“ ještě předtím, než je investována.

Setkávám se s lidmi, pro které je jedinou alternativou spoření na stáří penzijní připojištění. A také s lidmi, kteří by tomuto produktu z principu nesvěřili ani korunu. Kde najít pravdu? Jak už to tak bývá, bude někde uprostřed.

Zajistit se na stáří neznamená najít jeden zázračný a všesplnitelný produkt, jak nás občas přesvědčují někteří prodejci finančních produktů. Žádný z produktů není úplně bez rizika, takže sázet na jednu kartu se zcela jistě nevyplatí. Každý z nás je navíc jiný, má jiné cíle, možnosti, potřeby či představy. Spořit si na stáří proto znamená zvolit si mix produktů, rozložit mezi ně riziko a dlouhodobě toto portfolio sledovat, zda se příliš od původního cíle neodchyluje.

Ve správném portfoliu by tak neměly chybět jak produkty podporované státem, kdy je podpora často vykoupena menší likviditou či výnosem, tak produkty nezávislé na státu, státem nikterak nesubvencované, přesto dostatečně flexibilní a často daňově výhodné.

Mezi ty první patří jistojistě penzijní připojištění, nebo chcete-li po novu doplňkové penzijní spoření. Do portfolia na stáří ho dávkujeme podle věku, čím více se blížíme šedesátce, tím významnější podíl v celkové měsíční úložce by mělo tvořit. To současné má svoje aktiva především v českých státních dluhopisech, je tedy poměrně velkým a konzervativním korábem na rozbouřeném moři investičních příležitostí dneska.

Mít všechny úspory na stáří ve státním dluhu však není zcela rozumné. Jednak proto, že ani tyto dluhopisy nejsou zcela bez rizika, ale hlavně proto, že jízda na dluhopisech připomíná z dlouhodobého pohledu spíše pěší ploužení.

K penzijnímu připojištění proto patří jednoznačně jako doplněk i pravidelné investování do akciových podílových fondů, ať se to někomu líbí nebo ne, historické statistiky jsou neúprosné. Akcie patří ke kapitalismu jako noc ke dni a bez nich budovat rentu na stáří je opravdu těžko představitelné. Aspoň pro ty, kteří nevidí život v důchodovém věku jako slalom mezi regály s akčním zbožím v supermarketech.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »