Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Spoření >> Na spoření pro děti nehledejte univerzální produkt
Aktuality

Na spoření pro děti nehledejte univerzální produkt

3. 6. 2012 Spoření

Mnozí z nás si ještě vzpomenou, jak ve svých osmnácti inkasovali životní startovné z pojištění „od České“. Od doby, kdy slovo inflace bylo spíše nadávkou, se mnohé změnilo. Jen snaha rodičů zabezpečit na vstup do života své potomky zůstala.

Dnešní nabídka dětských spoření je už nepoměrně pestřejší a záleží tak především na životní situaci konkrétní rodiny, pro jaké řešení se rozhodne. Není proto ani moc rozumné doporučit jeden univerzální produkt, levněji vyjde opravdu výběr spoření dle individuálního zadání. Nelze totiž při této příležitosti nepřipomenout, že v první řadě by měli rodiče myslet na své vlastní zabezpečení (třeba v případě hypotéky uzavřením rizikové pojistky), kterým mohou život dítěte ovlivnit daleko více ( a to pozitivně i negativně) než založením dětského konta.

Jaké možnosti se pro dítě v současné době nabízejí?

Dříve tolik propagovaná dětská pojištění se spořením nelze ani nazvat spořícími produkty v pravém slova smyslu. Jejich doba je překonána a tak se omezím na konstatování, že je nedoporučuji ani zakládat. Případná dětská pojištění totiž můžete docela levně uzavřít i v rámci pojistky rodičů.

Pro volbu vhodného produktu je důležitým faktorem, kromě životní situace rodiny, zejména věk dítěte. Zatímco pro děti od 12 let je založení smlouvy na stavební spoření stále zajímavou alternativou s předem známým zhodnocením, které může sahat až k pěti procentům, menším dětem stojí za to uzavřít spíše nějaký z dětských investičních programů.

Chcete-li konkrétní doporučení, mezi stavebními spořeními bych středoškolákům uzavřel produkt Wüstenrot Kamarád+, který je úročen 2,2 procenty ročně. Jeho uzavření je pro děti do 18 let bez poplatku při cílové částce 300 tisíc korun. Budete-li mít z takového dítěte vysokoškoláka, může se stavebko v budoucnu hodit třeba na zaplacení školného.

Má-li potomek k plnoletosti ještě cestu delší jak šest let, preferoval bych spíše než spoření pravidelné investování, konkrétně některý z fondů nebo programů životního cyklu. Jen bych dal pozor na poplatky, aby to nebylo příliš drahé. Tyto produkty totiž začínají hodně dynamicky a postupně s blížícími se osmnáctinami rebalancují, tedy vyměňují akcie za konzervativní dluhopisy a nástroje peněžního trhu kterými jsou například státní pokladniční poukázky. Jako možná řešení bych bez uvedení pořadí zmínil třeba Kasičku od ČP Investu, Zlatou rybku od Pioneer Investments nebo Baby Invest od Consequ.

Kvalitní nezávislý finanční poradce má tak slušný výběr doporučit vám po zjištění vašich konkrétních přání vhodnou variantu.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »