Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Spořící účty >> Čeká nás růst sazeb u spořících účtů?
Aktuality

Čeká nás růst sazeb u spořících účtů?

16. 7. 2014 Spořící účty Sazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.

V roce 2011 začal dlouhodobý pokles indexu spotřebitelských cen. Tehdy se pohyboval na úrovni tří procent. V současné době je index spotřebitelských cen na hodnotě půl procenta a hrozí další pokles až do záporných čísel, což by znamenalo deflaci.

Nízké úrokové sazby jsou v celé Evropě

Na nízkou inflaci nereaguje pouze české prostředí, ale ovlivněná je celá Evropa. O úrokové prostředí dbá Evropská centrální banka, která na nízkou inflaci reaguje monetární politikou. Výsledkem jsou mimo jiné i nízké úrokové sazby u spořicích účtů.

Evropská centrální banka doufá, že postupným snižováním úrokových sazeb dojde k novému povzbuzení úvěrové aktivity a také ke zvýšení útrat firem i domácností. Výsledkem by mělo být navýšení inflace. Hlavním cílem těchto aktivit je však podpoření dlužníků oproti střadatelům. Ti jsou tímto způsobem těžce znevýhodňováni.

Finanční odborníci předpokládají, že úrokové sazby u spořicích účtu půjdu ještě níže, protože Evropská centrální banka v snižování sazeb pokračuje. Naposledy tak učinila v minulém týdnu a to na technickou nulu. Změnu je možné očekávat až při nárůstu indexu spotřebitelských cen na 2 procenta a výše. A tato čísla jsou zatím v nedohlednu.

Nejvyšší úrokovou sazbu v ČR nabízí mBank

V České republice se maximální úrokové sazby u spořicích účtů pohybují do 2 procent. Nejvyšší sazbu nabízí aktuálně mBank (1,7 procenta), Air Bank (1,3 procenta), ZUNO, ING Bank a Raiffeisenbank (1,5 procenta) či Sberbank (1,4 procenta). Je však třeba počítat s omezením u vyšších částek, kdy většina bank sazbu snižuje.

Náš tip: Porovnejte si nejvýhodnější spořicí účty na Úspory.cz a zažádejte si o lepší spořicí účet online.

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16. 5. 2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Spořicí účty: Vyplatí se ještě?

27. 2. 2017

Úmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.

Celá aktualita

Spořicí účet – kdy se vám vyplatí?

9. 5. 2016

Spořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.

Celá aktualita

Sazby u spořicích účtů klesají. Nejvýhodnější sazbu stále nabízí mBank

11. 9. 2014

Spořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.

Celá aktualita

Nejvyšší úrokovou sazbu u spořicích účtu nabízí Sberbank

23. 6. 2014

Úroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.

Celá aktualita

Spořicí účty, které se opravdu vyplatí

23. 5. 2014

Spořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.

Celá aktualita

1 2 »