Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Spořící účty >> Spořicí účet – kdy se vám vyplatí?
Aktuality

Spořicí účet – kdy se vám vyplatí?

9. 5. 2016 Spořící účty Spořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.

Spořicí účty nabízí téměř všechny banky. Jejich výhodou je hlavně vyšší úročení než v případě klasických běžných účtů. Vyšší úrok je vykoupen mírným omezením možností s uloženými penězi nakládat. Nejde ale o nic dramatického, většinou nelze ze spořicího účtu posílat peníze kamkoli, ale jen na několik předem definovaných účtů nebo jen na běžný účet klienta v rámci stejné banky.

Pokud budeme brát uložení peněz na spořicí účet jako investici, jeho výhody jsou zjevné: Bezpečnost a vysoká likvidita. Množství peněz na spořicím účtu jen roste a nehrozí, že by se vám hotovost na spořicím účtu vlivem poklesu hodnoty investice zmenšila. Peníze na spořicím účtu jsou většinou pojištěné stejně jako na účtu běžném. Vysoká likvidita znamená, že k uloženým penězům se dostanete vždy velmi rychle – v praxi téměř okamžitě.

A ještě jedna výhoda. Pokud již máte v bance běžný účet, zřízení spořicího účtu je většinou zdarma. Banky také na podporu spořicích účtů často nabízí různé cenové akce – například výhodnější úročení do začátku, nebo možnost levnějších investic například do podílových fondů.

Zhodnocení vložených peněz? Nic moc

Nevýhoda spořicího účtu je vlastně jenom jedna. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se vám na nich peníze nezhodnotí tolik, jak byste možná očekávali. Úrokové sazby spořicích účtů se většinou pohybují okolo 1 - 2 %. Často  však jdou dokonce pod 1 %. Je to dáno nízkými úrokovými sazbami Centrální banky, od kterých se pak zhodnocení peněz na spořicích účtech odvíjí. Pokud tedy chcete vyšší zhodnocení svých momentálně volných peněz, musíte se poohlédnout po dalších investičních nástrojích – například podílových fondech.

Spořicí účet – vhodný pro všechny

I když se peníze na spořicím účtu nezhodnocují tolik jako dříve, stále jde o vhodný finanční produkt téměř pro každého. Zřízení spořicího účtu je většinou zdarma a můžete si na něm ukládat třeba aktuálně volné peníze, které však chcete mít stále „po ruce“. Používání běžného a spořicího účtu umožňuje také oddělit peníze, které používáte na běžný chod domácnosti (inkaso, splátky hypotéky a další pravidelné úhrady), od peněz na nepravidelné nebo zbytné výdaje. Ty mohou ležet právě na spořicím účtu. Používám dvou účtů – běžného a spořicího – získáte o svých útratách lepší přehled a možná i více peněz ušetříte.

Štítky: bankovní účty | investice | spoření |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16. 5. 2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Spořicí účty: Vyplatí se ještě?

27. 2. 2017

Úmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.

Celá aktualita

Sazby u spořicích účtů klesají. Nejvýhodnější sazbu stále nabízí mBank

11. 9. 2014

Spořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.

Celá aktualita

Čeká nás růst sazeb u spořících účtů?

16. 7. 2014

Sazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.

Celá aktualita

Nejvyšší úrokovou sazbu u spořicích účtu nabízí Sberbank

23. 6. 2014

Úroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.

Celá aktualita

Spořicí účty, které se opravdu vyplatí

23. 5. 2014

Spořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.

Celá aktualita

1 2 »