Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Tarify >> Víte, jak vypovědět smlouvu u mobilního operátora? Poradíme vám!

Aktuality

Víte, jak vypovědět smlouvu u mobilního operátora? Poradíme vám!

30. 3. 2016 Tarify Na trhu nepůsobí pouze jeden mobilní operátor. Vybírat si můžete libovolně mezi třemi hlavními operátory O2, T-mobile a Vodafone a zhruba padesátkou virtuálních operátorů. Pokud vám přestanou vyhovovat služby stávajícího operátora, můžete smlouvu jednoduše vypovědět a odejít za lepším k jinému. Jaké jsou možnosti výpovědi?

Nikde není psáno, že jakmile se upíšete jednomu operátorovi, musíte u něho zůstat na věky věků. I zde panuje velká konkurence mezi operátory a vy si tak můžete vybrat, komu a hlavně kolik budete za ne zrovna levné mobilní a datové služby platit. My jsme vám situaci zjednodušili a zjistili jsme za vás, kdy a za jakých podmínek můžete smlouvu vypovědět, abyste v ideálním případě nemuseli platit žádné poplatky. Na vás už zbude jenom rozhodnutí, pro kterou možnost se rozhodnete.

Smlouva na dobu určitou versus na dobu neurčitou

Zásadní rozdíl v podávání výpovědi panuje u smluv uzavřených na dobu určitou a neurčitou. Lepší a svobodnější variantou je v tomto případě smlouva na dobu neurčitou. Podat výpověď můžete kdykoliv se vám zachce. Počítejte pouze s výpovědní lhůtou, která obvykle trvá měsíc až dva měsíce.

V případě smlouvy na dobu určitou lze podat výpověď bezplatně pouze k datu výročí (tj. datum, kdy byla smlouva podepsána). Výpověď však musíte podat předtím, než dojde k automatickému prodloužení smlouvy. Pak byste museli čekat další rok nebo vás to bude něco stát.

Každý operátor pak prodlužuje smlouvy v jiném termínu a výjimkou nejsou ani dva měsíce před datem výročí. Nezapomeňte si proto na svém pravidelném vyúčtování hlídat informaci o tom, kdy váš operátor plánuje prodloužení provést. Počítejte s tím, že půjde o velmi nenápadnou informaci klidně až na druhé straně vyúčtování. Někteří operátoři zasílají informativní sms zprávy, jejich povinností to ale není.

Jak a kde podat výpověď u hlavních operátorů?
U O2 lze výpověď podat telefonicky či osobně na kterékoliv prodejně. U Vodafone je možné smlouvu vypovědět rovněž telefonicky nebo písemně na adresu sídla společnosti. U T-mobile telefonicky neuspějete. Výpověď je nutné zaslat písemně na adresu sídla společnosti či podat osobně na kterékoliv prodejně.
Také si říkáte, že objednat si služby lze jednoduše online, ale vypovězení už je daleko složitější?

Změnil vám operátor podmínky? Odejít můžete ihned

Velkou příležitostí, jak od operátora odejít ihned a bez hrozby poplatků, je změna smluvních podmínek. K těm dochází relativně často. Stačí si tedy číst veškeré informace, které vám operátor zaslal. O změně smluvních podmínek vás totiž operátor musí s předstihem jednoho měsíce písemně informovat. Výpověď poté můžete podat až do doby, dokud nová pravidla nevejdou v platnost. Pozor ale, tuto oznamovací povinnost má pouze tehdy, pokud se jedná o změnu zhoršující postavení zákazníka. Studovat musíte samozřejmě každé vyúčtování, jinak vám plánovaná změna může snadno proklouznout mezi prsty.

Předčasná výpověď znamená porušení podmínek. A za to se platí

Pozor na unáhlená rozhodnutí. Pokud byste se rozhodli ukončit smlouvu s mobilním operátorem okamžitě a bez ohledu na smluvní podmínky, ať už jsou vaše důvody jakékoli, čeká vás placení. Dle zákona může operátor požadovat uhradit až jednu pětinu zbývajícího paušálu či minimálního měsíčního plnění za dobu do konce původní platnosti smlouvy. A pokud jste navíc využili telefon za zvýhodněnou neboli dotovanou cenu, může po vás chtít operátor uhradit i doplatek až do jeho plné ceny v době pořízení.

Telefonní číslo si můžete ponechat i u nového operátora

Mnoho lidí odmítalo měnit operátora z jednoho prostého důvodu. Nechtěli si měnit telefonní číslo. To již několik let neplatí a číslo si tak můžete ponechat a “přenést” si jej k novému operátorovi. Původní operátor je povinen vám vydat doklad s číslem výpovědi opouštěného poskytovatele (tzv. ČVOP) a o přenos čísla se již postará nový operátor, kterému doklad předáte. Nemělo by to trvat déle než čtyři pracovní dny.

Zdá se vám, že za mobilní a datové služby platíte příliš? Srovnejte si mezi sebou nabídky virtuálních operátorů na Úspory.cz a plaťte méně!

Štítky: mobilní operátoři | mobilní tarify | srovnání mobilních tarifů | virtuální operátoři | výpověď smlouvy mobilního operátora | změna mobilního operátora |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nabušený telefon za pár tisíc? Dívejte se dva roky zpět

5. 6. 2017

Když si člověk vybírá mobilní telefon, nemá v současnosti úplně na výběr, i když to tak vypadá. Všechny telefony umí v podstatě to samé, odlišnosti najdete v typu operačního systému a výkonu procesoru. Displeje jsou i u nejlevnějších přístrojů na vysoké úrovni a fotoaparáty pod 5MPx naleznete jen zcela výjimečně.

Celá aktualita

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16. 5. 2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Roaming v létě 2017: Jaké změny nás čekají?

17. 4. 2017

Na přelomu ledna a února padlo na půdě EU doslova revoluční rozhodnutí. Bylo rozhodnuto, že roaming v rámci zemí EU definitivně skončí. Operátoři o roaming a vyšší poplatky bojovali téměř deset let od doby, kdy se o zrušení poplatků začalo hovořit poprvé. Mnohokrát byl příslušný návrh odložen. V letošním roce k posunutí nedošlo a zákon byl konečně schválen.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Nejlevnější chytré mobilní telefony

12. 12. 2016

Mobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.

Celá aktualita

Když chcete data a nechcete volat...

27. 9. 2016

Mobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.

Celá aktualita

Nejvhodnější tarif pro studenta

19. 8. 2016

Datovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.

Celá aktualita

Roaming a data - připravte se na dovolenou

30. 6. 2016

V Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.

Celá aktualita

Mobilní tarify - neplaťte za to, co nepotřebujete

10. 6. 2016

Nepřehlédněte aspekty mobilních tarifů, které by vám mohly zbytečně navýšit jeho cenu.

Celá aktualita

1 2 »