Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Tarify >> Za změnu operátora zaplatí živnostníci o tisíce korun více

Aktuality

Za změnu operátora zaplatí živnostníci o tisíce korun více

11. 12. 2014 Tarify Na počátku prosince vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která omezila práva živnostníků vůči mobilním operátorům. Nově bude dražší přestup, za který zaplatí o několik tisíc korun více než dosud. Možností, které novela nabízí, se jako první chytla společnost O2 Czech Republic.

Živnostník, který se nyní rozhodně změnit mobilního operátora, se bude muset smířit s vyššími cenami. Společnost O2 Czech Republic zatím jako jediná těchto novinek využila téměř okamžitě. Zbývající operátoři T-mobile a Vodafone zatím obchodním podmínky nijak neupravily. Očekává se však, že tak učiní v brzké době a to nejpozději na počátku nového roku.

Dražší změna operátora a zrušení práva na odstoupení od smlouvy

Společnost O2 Czech Republic zveřejnila změnu všeobecných obchodních podmínek ve stejný den, kdy novela zákona vstoupila v platnost. To přitom není standardní. Operátor je totiž povinen informovat své zákazníky o změnách alespoň jeden měsíc dopředu. “Zde to ale O2 vyřešilo tak, že nové podmínky, s účinností ode dnešního dne, se na stávající zákazníky uplatní až s měsíčním odstupem od okamžiku, kdy jsou o nich informováni. Pro nové zákazníky, resp. nově uzavírané smluvní vztahy, stejně jako pro všechny změny smluvních vztahů, operátor již nemusí čekat onen jeden měsíc. Zde se nové podmínky mají uplatnit okamžitě,” uvedl Jiří Peterka, publicista a odborník na severu Lupa.cz.

Doposud platilo, že fyzické i právnické osoby musí doplatit jednu pětinu zbývajících paušálů v případě, že se rozhodli ukončit smlouvu před jejím uplynutím (standardně bývá na 2 roky). Nyní tato možnost zůstala pouze spotřebitelům, nikoliv však podnikatelům. Ti v případě předčasného ukončení smlouvy musí doplatit zbývající paušály v plné výši. Podnikatelé tak nově zaplatí o tisíce korun více.

To však není jediné omezení, která novela v případě živnostníků přináší. Živnostníci také ztratili právo možnosti odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu. Toto právo nyní mají opět pouze spotřebitelé. Bez sankcí živnostníci také nemohou odstoupit bez smlouvy ani v případě změn smluvních podmínek. Živnostníci mohou bez sankcí odstoupit pouze tehdy, pokud nové smluvní podmínky vedou ke zhoršení postavení účastníka.

T-mobile a Vodafone zatím nové smluvní podmínky neoznámili

Na novelu o elektronických komunikacích zatím reagovala pouze O2 Czech Republic. Očekává se však, že zbývající mobilní operátoři T-mobile a Vodafone ohlásí nové obchodní podmínky na počátku roku 2015. Vodafone sice oznámil nové obchodní podmínky od 1. ledna 2015 již nyní, ale ty v současné době neobsahují změnu podmínek, které novela zákona nabízí. T-mobile žádné nové podmínky nehlásí, a tak stále platí podmínky účinné od 26. ledna 2014.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nabušený telefon za pár tisíc? Dívejte se dva roky zpět

5. 6. 2017

Když si člověk vybírá mobilní telefon, nemá v současnosti úplně na výběr, i když to tak vypadá. Všechny telefony umí v podstatě to samé, odlišnosti najdete v typu operačního systému a výkonu procesoru. Displeje jsou i u nejlevnějších přístrojů na vysoké úrovni a fotoaparáty pod 5MPx naleznete jen zcela výjimečně.

Celá aktualita

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16. 5. 2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Roaming v létě 2017: Jaké změny nás čekají?

17. 4. 2017

Na přelomu ledna a února padlo na půdě EU doslova revoluční rozhodnutí. Bylo rozhodnuto, že roaming v rámci zemí EU definitivně skončí. Operátoři o roaming a vyšší poplatky bojovali téměř deset let od doby, kdy se o zrušení poplatků začalo hovořit poprvé. Mnohokrát byl příslušný návrh odložen. V letošním roce k posunutí nedošlo a zákon byl konečně schválen.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Nejlevnější chytré mobilní telefony

12. 12. 2016

Mobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.

Celá aktualita

Když chcete data a nechcete volat...

27. 9. 2016

Mobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.

Celá aktualita

Nejvhodnější tarif pro studenta

19. 8. 2016

Datovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.

Celá aktualita

Roaming a data - připravte se na dovolenou

30. 6. 2016

V Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.

Celá aktualita

Mobilní tarify - neplaťte za to, co nepotřebujete

10. 6. 2016

Nepřehlédněte aspekty mobilních tarifů, které by vám mohly zbytečně navýšit jeho cenu.

Celá aktualita

1 2 »