Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> 10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

Aktuality

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10. 2. 2016 Zdraví Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Všichni víme, o jakou sladkou dobrotu se jedná. Zejména pak jako náplň sladkých buchet, koláčů nebo knedlíků. Sladké borůvky jsou v létě hlavním důvodem, proč stovky lidí náhle vyráží na procházku do lesa. Dělají dobře, borůvky totiž mají na lidské zdraví neuvěřitelný vliv.

Borůvky jsou cenným zdrojem antioxidantů, vitamínů A, B a C, minerálních látek a zdraví prospěšných anthokyanových barviv. Zlepšují stav pleti a vlasů, snižují riziko cukrovky, kardiovaskulárních chorob a zároveň posilují celkovou obranyschopnost čili imunitu. Podívejme se blíže na důvody, proč bychom borůvky měli jíst po celý rok.

1. Pozitivně ovlivňují trávicí systém

Borůvky obsahují vlákninu, která přispívá k lepšímu fungování trávícího systému. Dostatek přirozené vlákniny podporuje pravidelnost stolice a předchází trávícím obtížím (např. zácpa, průjem). Díky borůvkám se budete cítit zdravější a váš trávicí trakt “poběží” jako na drátku.

2. Navozují pocit sytosti

Vláknina hraje roli nejen při správném fungování trávícího systému, ale také pomáhá při regulaci tělesné hmotnosti. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny (hrst borůvek obsahuje doporučenou denní dávku) vás borůvky dostatečně zasytí a nebude vás přepadat náhlá a neodbytná chuť k jídlu. S borůvkami se nebudete přejídat a snáze tak snížíte příjem kalorií.

3. Ideální pro zdravé kosti

Borůvky obsahují cenné minerály - železo, mangan, hořčík, fosfor, zinek i vápník a také vitamín K. Všechny tyto látky se podílí na zdravém stavu kosti. Borůvky posilují pevné kosti a jejich strukturu.

4. Jsou dobré pro srdce

Kardiovaskulární nemoci jsou stále častější příčinou úmrtí a to zejména v souvislosti s vysokým krevním tlakem a cholesterolem a také obezitou. Borůvky obsahují draslík, vitamín C a B6, kyselinu listovou a anthokyaniny. Právě tyto látky mají podstatný vliv na snižování krevního tlaku a hladinu cholesterolu v krvi. Anthokyaniny rovněž zamezují ucpávání cév a zlepšují tak fungování kardiovaskulárního systému.

Znáte rozdíl mezi borůvkou lesní a borůvkou kanadskou? Borůvka lesní pochází z přirozených porostů. Kanadské borůvky jsou pěstované uměle, nemají tak výrazné aroma a nebarví.

5. Pomáhají při cukrovce

Borůvky obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi, posilují cévní systém, podporují krevní oběh a zároveň chrání sliznici, která bývá u diabetiků náchylnější ke zdravotním problémům než u zdravých osob. Zároveň působí jako přírodní lék pro zlepšení zraku, který u starších lidí postižených cukrovkou, bývá horší.

6. Mají protirakovinové účinky

Borůvky hrají velice významnou roli při snižování rizika rakoviny a to díky obsahu vitamínu A, C, flavonoidů a tzv. phytonutrientů, které patří k silným antioxidantům. Tyto látky chrání buňky před poškozováním volnými radikály. Právě rostlinná barviva, která borůvkám dodávají jejich typické zabarvení, se podílí na snižování počtu škodlivých látek, které vznik rakoviny a zhoubných nádorů způsobují.

7. Působí preventivně při zánětech močových cest

Zejména ženy trpí častými záněty močových cest. Stejně jako brusinky i borůvky obsahují látky, které brání šíření bakterií způsobující tyto nepříjemné záněty.

8. Posilují mozek

S přibývajícími roky přichází problémy s pamětí a úbytkem kognitivních funkcí. Pravidelně konzumace borůvek či borůvkové šťávy zlepšuje motorické koordinace a posiluje krátkodobou paměť. Borůvky jsou účinné v boji s Parkinsonovou nemocí a dalších neurodegenerativních poruch.

9. Zlepšují vzhled pokožky a bojují proti vráskám

Na vzhledu pevné a hladké pokožky se podílí zejména kolagen, který jako antioxidant chrání pokožku před poškozením sluncem, kouřem a dalšími škodlivinami. Borůvky obsahují velké množství vitamínu C (1 šálek borůvek obsahuje čtvrtinu doporučené denní dávky), který tvorbu kolagenu podporuje.

10. Jsou chutné

Borůvky patří k oblíbeným letním druhům ovoce. Jsou chutné čerstvé, ale použít se dají i mražené a sušené. Borůvky se přidávají do sladkých koláčů a knedlíků. Vyrábí se z nich vynikající džemy a šťávy. Skvělé chutnají rozmixované s jogurtem a mlékem jako zdravé smoothie plné vitamínů a minerálů.

TIP: Víte, co jsou to superpotraviny? Sledujte svět zdraví na Úspory.cz a o zdraví prospěšných potravinách se dozvíte vše! A pokud si budete chtít popovídat, můžete zaskočit za některým z našich výživových specialistů.

Štítky: antioxidanty | borůvky | vitamín C | vitamíny a minerály | výživové poradenství | zdravá výživa |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »