Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> 10 nejlepších dietních rad nejen pro nový rok

Aktuality

10 nejlepších dietních rad nejen pro nový rok

14. 1. 2016 Zdraví Rozhodnout se shodit pár kil je první a také nejsnazší krok. Dalším krokem je změna zaběhnutých stravovacích návyků, které vaše rozhodnutí dovedou k úspěšnému cíli. Proto jsme si pro vás připravili souhrn nejlepších osvědčených dietních rad, se kterými se hubnutí stane hračkou.

1. Nejvíce jídla snězte dopoledne

Nejvíce energie z jídla byste měli přijmout v první části dne. Říká se, že snídaně, dopolední svačina a oběd by měly tvořit 55 procent celkového množství přijatého jídla.

2. K snídani si dejte ovesné vločky nebo celozrnné pečivo

Po noci je nutné doplnit energii, a proto by snídaně měla být složená z potravin bohatých na kvalitní sacharidy. Ty obsahuje například celozrnné pečivo, ovesné vločky či čerstvé ovoce. Nebojte se je zkombinovat s bílkovinami. Ideální snídaní je například celozrnný chléb s plátkem libové šunky a sýra či bílý jogurt smíchaný s ovesnými vločkami a kousky ovoce.

3. Nebojte se pečiva

Mnoho lidí ve snaze zhubnout zcela vynechává pečivo, o kterém se traduje, že je jednou z příčin přibývání na hmotnosti. To není zcela pravda, pokud si budete vybírat kvalitní celozrnné pečivo, které obsahuje potřebné minerální látky, vitamíny a vlákninu. Pečivo však jezte především v dopoledních hodinách. Občas si můžete dopřát i chutné bílé pečivo.

4. Pozor na přeslazené cereálie

Reklamy nás často lákají na zdravou snídani v podobě cereálií. Ve skutečnosti tyto snídaňové cereálie obsahují obrovské množství jednoduchých cukrů a také tuků. Zasytí vás ale pouze na krátkou dobu. Přečtěte si jejich složení ještě předtím, než si je začnete pravidelně dopřávat k snídani v domnění, že jíte zdravě.

5. Čerstvé ovoce ano, ale pouze dopoledne

Ovoce je zdravé a obsahuje velké množství vitamínů a vlákniny, ale také cukrů. Pokud je vaším cílem zhubnout, dopřejte si ovoce především v dopoledních hodinách, aby tělo stihlo příliv cukrů využít jako zdroje energie.

6. Dávejte přednost potravinám s nízkým glykemickým indexem

Podle glykemického indexu (GI) poznáte, jak rychle dostanete po daném jídle hlad. Potraviny s vysokým glykemický indexem navozují pocit sytosti na krátkou dobu (např. sušenky, sladkosti, tučná jídla, apod.). Lepší je vybírat si potraviny s nižším GI nebo zdravé potraviny s vyšším GI zkombinovat s potravinou s nižším GI (např. rohlík se šunkou).

7. Vyhýbejte se polotovarům a instantním jídlům

Velké oblibě se těší jídla v sáčku, která stačí přelít vodou a ohřát či povařit. Během pár minut máte “uvařeno”. Tato jídla jsou však plná soli a nezdravých umělých náhražek, aby vůbec získala nějakou chuť. Raději si připravujte a vařte jídla z čerstvých, co nejméně upravených surovin, které obsahují důležité látky, vitamíny a minerály.

8. Zdravé tuky jsou důležité

V obavě před tloustnutím se mnoho lidí vyhýbá tukům jako čert kříži. Bez tuků to však nepůjde. Nemluvíme však o všech tucích, ale o těch zdravých. Zdravé tuky jsou známé jako nenasycené mastné kyseliny, obsahují řadu důležitých látek a podporují správnou hladinu cholesterolu či snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Najdeme je v kvalitních rostlinných olejích, ořeších a rybách. Potřebné ale v menším množství jsou i živočišné tuky neboli nasycené mastné kyseliny (např. máslo, mléčné výrobky, maso, uzeniny, apod.).

9. Nezapomínejte na vlákninu

V procesu zdravého trávení a potažmo i hubnutí má vláknina nezpochybnitelný význam. Nerozpustná vláknina nutí pracovat střeva, váže na sebe škodlivé látky a pomáhá je vylučovat pryč z těla. Zároveň snižuje pocit hladu. Rozpustná vláknina se podílí na čištění střev a rovněž posiluje celkový imunitní  systém. Vlákninu obsahuje zejména ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo či ořechy.

10. Pozor na plundrování ledničky

Plundrování ledničky ve večerních hodinách je obvyklé pro osoby, které přes den jedí méně. Večer dorazí unavení domu a přepadne je neutuchající hlad, který neuklidní ani bohatá večeře. Takové chutě se velmi těžko překonávají a brání úspěšnému hubnutí. Mnohem lépe je tedy tělu dodávat potřebnou energii v průběhu dne, nežli večer bojovat s chuťovými buňkami.

Dali jste si pro letošní rok předsevzetí zhubnout? Sledujte stránky Úspory.cz a dbejte našich rad. Hubnutí vám půjde snáze a pomoci vám může i rada výživového specialisty, kterého najdete právě zde!

Štítky: dieta | dieta zdravě | glykemický index | ovoce a zelenina | výživový specialista | zdravý jídelníček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »