Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> 10 tipů, jak shodit vánoční kila

Aktuality

10 tipů, jak shodit vánoční kila

30. 12. 2015 Zdraví Stoly se prohýbají pod nánosy vánočního cukroví, vánoček, bramborového salátu, řízků, obložených chlebíčků a dalších vánočních dobrot. Odolat jim je doslova nemožné, a tak jsou Vánoce nejen svátky klidu a míru, ale také přibývajících kil. Jak se jich rychle zbavit, vám poradíme v tomto článku.

Život není fér. Celý rok se snažíte udržet si svou váhu. Pak přijdou Vánoce a veškerá snaha vyjde vniveč během pár dní. Ztracená kila jsou nejenže zpět, ale dokonce přibyla nová. Za vše mohou tradiční vánoční dobroty a také jakási lenost, která nás nutí vysedávat doma, uždibovat cukroví a sledovat oblíbené vánoční pohádky. Na přelomu roku tak většina z nás stěží dopne oblíbené džíny.
 
Můžeme si nadávat jako každý rok, že jsme se neměli tolik přejídat a naopak více sportovat. To však na výsledku nic nezmění. Lepší je s kily navíc rychle zatočit pomocí našich deseti tipů. Nemusíte se obávat žádných drastických diet. Silnou vůli to sice vyžaduje, ale odměnou vám bude vypracovaná štíhlá postava, kterou jste se pyšnili ještě před Vánoci.

1. Výčitkami nezhubnete

Vánoce jsou pouze jednou do roka. Je důležité si je užít ve společnosti rodiny a blízkých přátel a ne je přetrpět. Hřešit je přece lidské, a proto své úsilí nevzdávejte hned po prvním prohřešku. Jakmile vánoční dobroty ze stolů a spíží nenávratně zmizí, vraťte se ke zdravé životosprávě a pohybu, a nabraná kila budou rychle pryč.

2. Stanovte si plán

Dobrý plán je základem dobrých výsledků. Nesledujte zrcadlo, ale zvažte se. Zjistíte přesně, o kolik kil jste těžší. Počet kil, která si přejete shodit, vynásobte dvěma. Zjistíte, kolik týdnů byste měli naše hubnoucí tipy dodržovat, abyste dosáhli své ideální váhy. Aby byl výsledek trvalý a vyhnuli jste se jo-jo efektu, je vhodné shodit přibližně 0,5 kg týdně. Nezapomeňte se za jednotlivé úspěchy odměnit pěkným dárkem v podobě nové knihy, nového a menšího kousku do šatníku či příjemné masáže.

3. Zapomeňte na hladovku

Mnoho lidí, zejména žen, se domnívá, že nejrychleji zhubnou pomocí drastické diety. Jsou schopné i několik dní žít s minimem potravy. Je sice pravda, že zhubnou, ale výsledek je více než diskutabilní a hlavně krátkodobý. Jakmile se vrátí k běžnému příjmu potravy, kila jsou rázem zpět. Z dlouhodobého hlediska je hladovění nežádoucí, protože zpomaluje metabolismus. Tělo si z obavy před nedostatkem potravy ukládá do tukových zásob i to málo, co dostane.

4. Jezte méně a pravidelně

Naopak je vhodné jíst častěji, v pravidelných intervalech, ale menší porce. Ideálním rozložením je 5 až 6 jídel do celého dne. Tento fakt potvrzují nejen výživový odborníci, ale také lidé, kteří úspěšně zhubli a daří se jim váhu udržovat právě díky pravidelnému a zdravému jídelníčku. Důležité je samozřejmě složení jídel, které by mělo odpovídat zásadám zdravé výživy. Občasné hřešení problém není. Pokud však chcete shodit, je vhodné se jim alespoň pár prvních týdnů vyhýbat.

5. Omezte sladká jídla

Sladkosti jsou postrachem štíhlé postavy. Cukr obsažený ve sladkostech totiž zvyšuje hladinu cukru v krvi a vyvolává opakovanou chuť k jídlu. Velký vliv má rovněž stres. Mnoho lidí nedokáže ve chvílích stresu přijmout “normální” jídlo. Pomůže jim jedině sladkost, kterou tělo okamžitě stráví a navíc v nich vyvolá pocit lepší nálady. S chutí na sladké dokáže lépe bojovat tělo, které má pravidelný přísun zdravých potravin. Organismus je nasycený a sladkostem dokáže snáze odolat.

6. Vybírejte pečlivě

Pečlivě si vybírejte potraviny, které do svého jídelníčku zařadíte. Volte především čerstvou zeleninu a ovoce, libové maso a uzeniny, ryby a z přílohy dávejte přednost dietní rýži. Naopak omezte tučná a smažená jídla a rovněž omezte bílé pečivo. V zimním období volte k úpravě potravin dušení, vaření a případně pečení. Jídla takto připravená, včetně zeleniny, si udrží více vitamínů i minerálů a dalších důležitých látek, které organismus potřebuje.

7. Dodržujte pitný režim

Nezbytnou součástí zdravého jídelníčku je správný pitný režim. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Denně byste měli vypít přibližně 2 litry tekutin. Ne však najednou, ale postupně. Mějte u sebe neustále připravenou lahev s vodou či jinou vhodnou tekutinou. Součástí zdravého pitného režimu nemusí být pouze čistá voda, ale také domácí zeleninové a ovocné šťávy či kvalitní sypané bylinné čaje. Omezit byste měli kávu, slazené nápoje a alkohol.

8. Hýbejte se

Nezapomeňte mezi každodenní aktivity zařadit pohyb. Nemusíte hned trávit hodiny v posilovně, stačí, když se každý den důkladně projdete. Lépe však uděláte, když se alespoň 2krát až 3krát týdně budete věnovat nějaké aerobní aktivitě, jako je rychlejší chůze, běh, aerobik, cvičení na trenažéru či aerobik. Tělo si zpevníte a vytvarujete pomocí posilování, cvičení pilates, kalanetiky či jógy.

9. Pravidelný režim

Velký vliv při hubnutí má pravidelnost. Pravidelné stravování dodává tělu dostatek živin ve stejných intervalech, a tělo nemá potřebu si tvořit tukové zásoby. Pomáhá rovněž pravidelný pohyb a dostatek spánku. Podle některých výzkumů má na úspěšné hubnutí vliv i pravidelnost doby, kdy chodíte spát, a jak dlouho spíte. Dostatečně dlouhý a intenzivní spánek je pro zdravý lidský organismus velice důležitý.

10. Poraďte se

Dodržujete všechny zásady, ale ručička na váze se nechce pohnout směrem dolů? Vyhledejte odbornou pomoc výživového specialisty. Správně položenými otázkami dokáže odhalit všechny nedostatky. Doporučí vám jídelníček na míru i vhodné pohybové aktivity. Pomohou, ale opravdu jen pomohou, správně vybrané výživové doplňky. Právě takovou odbornou pomoci najdete i na Úspory.cz.

Štítky: individuální výživový plán | výživové poradenství | výživoví specialisté | zdravý jídelníček | zdravý pitný režim | zdravý vánoční jídelníček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »