Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?
Aktuality

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016 Zdraví Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Součástí tradiční čínské medicíny je akupunktura, při níž jsou do těla vpichovány ostré jehly. Zjednodušený popis metody může vzbuzovat dojem velice nepříjemné a bolestivé léčby, bát se však nemusíte. Akupunktura je naopak bezbolestná a jehličky nezpůsobují žádná zranění. O bezpečnosti metody svědčí dlouhá historie sahající až 7 000 let nazpátek.

Nejstarší léčba na světě

Akupunktura bývá považována za nejstarší léčebnou metodu na světě vůbec. Nejstarší akupunkturální jehly vyrobené z kostí pochází z doby zhruba 3 000 let př. n. l. a Číňané ji používali již v době kamenné.

Jedním z nejstarších dokladů je například terapeutické tetování jež měl na kůži Ötzi, přirozeně zachovaná mumie člověka starého více než 5 000 let. „Světové proslulou mumii“ objevila v září 1991 na ledovci v Ötzalských Alpách dvojice německých turistů.

Největší slávy se akupunktura dočkala až v 7. století, kdy se stala samostatným oborem v čínské medicíně, a postavila se tak po bok chirurgie, pediatrie či farmakologie. Do sousedních asijských zemí začala akupunktura pronikat v 6. století. Cesta na západ ji trvala mnohem déle. V Evropě jsou první setkání s akupunkturou známa až v 17. Století a k popularizaci akupunktury dochází až o další tři století později.

Poměrně velký vliv na rozšíření tradiční čínské medicíny do zemí tehdejšího východního bloku, tedy i Československé republiky, má komunismus. Akupunktura byla tehdy upravena dle zásad marxismu a označená za čínský národní poklad. V Československu se poprvé objevila v roce 1965.

Akupunktura pomáhá znovuobnovit přirozené procesy v těle

Akupunktura vychází z čínských náboženství konfucionismu a taoismu, které jsou založené na principu polarity neboli Jin - Jang. Ženský princip Jin a mužský princip Jang jsou protichůdné prvky, které spolu soupeří a zároveň bez sebe nemohou existovat. Tento neustálý “vnitřní boj” je označován za životní energií čchi. Pokud se životní energie nachází v rovnováze, je člověk zdravý.

Energie čchi v organismu proudí po tzv. akupunkturních drahách. V případě, že se energie někde zastaví či přeruší, nastane nerovnováha. Ta se projeví v podobě zdravotních obtíží. Akupunktura proto popisuje více než 1000  různých akupunkturních bodů nacházejících se na těchto drahách. Vpichováním jehel do vybraných bodů se upravuje poškozený tok energie, čímž dojde k nastolení rovnováhy a obnovení přirozených procesů v těle.

Akupunktura funguje u lidí, kteří v ní věří

Věř a víra tvá tě uzdraví. Západní medicína a odpůrci tradičních východních léčebných způsobu akupunkturu považují za neúčinnou léčebnou metodu. Jedna americká klinika se dokonce vyjádřila, že funguje pouze u lidí, kteří v ní věří. Je tedy akupunktura pouhé placebo?

Velký zájem o akupunkturu vyvolal článek amerického novináře Jamese Restona z roku 1971. Během své návštěvě Číny musel neplánovaně absolvovat operací slepého střeva. Nemalé pooperační bolesti zmizely až po použití akupunktury. O svém zážitku napsal zmiňovaný článek, který na Západě vyvolal velký rozruch a samozřejmě i zvýšil zájem o čínskou medicínu.

Pověst této léčebné metody však poškodili samotní Číňané, kteří ji začali používat jako náhradu anestezie a tvrdili, že funguje u 90 procent pacientů. Čínská komunistická strana se prostřednictívm popularizace tradiční čínské medicíny snažila posílit pocit národní hrdosti.  Časem se však ukázalo, respektive bylo odhaleno, že jako anestezie se akupunktura neosvědčila. U většiny pacientů byla nakonec použita celková anestezie.

To, že akupunktura není ideálním anestetikem, však neznamená, že se jedná o bezvýznamnou a neúčinnou léčbu. Akupunktura své místo v západní medicíně obhájila a dnes se používá i na klinikách. Ačkoliv odborníci tvrdí, že její účinky nelze spolehlivě měřit, řada experimentálních studií prokázala, že pomáhá při léčbě chronické bolesti dolních zad a migrén. O tom, že akupunktura v zapomnění dějin rozhodně neskončí, svědčí rostoucí zájem o léčbu jehličkami.

Pomáháme vám v péči o zdraví. Sledujte stránky Úspory.cz, kde pro vás připravujeme články ze světa zdraví a zdravého životního stylu a zároveň vám nabízíme radu opravdových odborníků - specialistů na zdravou výživu.

Štítky: akupunktura | bolesti zad | čínská tradiční medicína | Jin-Jang | migréna | zdravý životní styl | životní energie čchi |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10. 2. 2016

Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Celá aktualita

1 2 3 »