Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první
Aktuality

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016 Zdraví Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Bohužel, supermarkety jsou plné potravin, které se tváří jako zdravé, ale ve skutečnosti jsou jen šikovně nastraženou zákaznickou pastí. Takové potraviny pak navíc cenou dorovnávají ty skutečně kvalitní, a vy zbytečně utratíte peníze za něco, čemu jste se chtěli původně vyhnout. V následujících článcích si ukážeme několik zásadních „zdravých“ či „kvalitních“ potravin, které byste v zájmu své peněženky měli nechat být.

 

Tmavé pečivo

Většina z nás si myslí, že když si v supermarketu koupí „ten tmavý chleba“, dělá tím něco pro své zdraví. Ve skutečnosti je většina tohoto pečiva pouze obarvená, což je marketingový tah – lidé totiž rádi koupí něco, co se tváří zdravě, a tmavou barvu pečiva mají spojenou s tím, že se jedná o celozrnné pečivo. Tak to nicméně není. Pokud se chcete vyhnou klasické mouce, pečivo, které chcete koupit, musí být vždy označeno jako celozrnné a jeho složení tomu musí odpovídat. Pokud si nejste jisti, zda se jedná o celozrnné pečivo, zeptejte se personálu.

 

Pseudodžusy

Poměrně vtipnou situaci lze spatřit asi v každém supermarketu v oddělení džusů a šťáv. Vedle sebe tam totiž stojí mošty, džusy a také ovocné nápoje, tvářící se jako přírodní. Malé nápoje s brčkem v krabičkách či velké dvoulitrové cukrové vody v obalech imitujících džus jsou nám předkládány jako ovocné šťávy, se kterými nemají nic společného. Obsah ovocné složky se stěží dostane nad 2%, zbytek jsou pouze sladidla a konzervanty, obohacené umělými aromaty. A ty nejsou nejen zdravé, ale ve výsledku ani levné. Pozorně čtěte složení každé ovocné šťávy, kterou kupujete.

 

Light potraviny

Slovo „light“ je kouzelné. Nevěříte? Už před deseti lety ukázaly pokusy Fuqua School of Business, že lidé nakupující light potraviny jsou přesvědčeni o tom, že dělají něco víc pro své zdraví. Opak je pravdou. Každá light potravina je průmyslově zpracovaná tak, aby neobsahovala původní obsah tuků či cukrů, které má ve skutečnosti obsahovat. Když pak tělo takovou potravinu přijímá, očekává určitý přísun těchto látek. Konzumací light výrobků do sebe však místo nich dostaneme náhražky – zahušťovadla a sladidla. A to není zrovna správná volba. Namísto nákupů light potravin upravte svůj příjem tuků či cukru jinde.

Štítky: dieta | zdravá strava | zdravá výživa | zdravý jídelníček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10. 2. 2016

Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Celá aktualita

1 2 3 »