Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Dodejte svému tělu novou chuť do života

Aktuality

Dodejte svému tělu novou chuť do života

24. 4. 2015 Zdraví Únava, slabost, stres, nechutenství, nedostatek energie, bolesti zad i hlavy. To jsou časté neduhy, které dnešní generace trápí. Lidé se honí za představou dokonalého osobního života i kariéry a zapomínají přitom na běžné radosti. “Odměnou” je jim zhuntované tělo, které potřebuje znovu nastartovat.

Poslední dobou jsem se necítila dobře. Byla jsem často unavená a podrážděná. Nepřipouštěla jsem si, že je něco v nepořádku až do chvíle, kdy mě na moje časté změny nálady upozornila rodina. V ten moment jsem si řekla, že je čas vypnout a dát se do pořádku. Mám kamarádku, která se hodně zabývá zdravou výživou a podobnými věcmi, a ta mi poradila detoxikaci. Netušila jsem, co mě čeká, a výsledek mě překvapil. Po dlouhé době se cítím plná sil a nové chuti do života,” popisuje svou zkušenost s detoxikací paní Eva z Prahy.

Případ paní Evy rozhodně není ojedinělý a stále více lidí hledá cestu, jak zvládat každodenní stres, aniž by ztráceli životní energii. Jednu z možností, jak organismus znovu nastartovat je tvz. detoxikace. Název může znít lehce strašidelně, protože to znamená, že je třeba změnit stávající způsob života. Co to však detoxikace je a v čem je tak prospěšná?

Stačí týden a tělo je jako nové

“Když mi kamarádka začala vysvětlovat, co to detoxikace je, vyděsila jsem se. Bála jsem se, že po zbytek života už budu pít jen neochucenou vodu a jíst budu jen zeleninu a ovoce. A přitom já mám dobré jídlo ráda, stejně jako si dám sklenku vína či dezert po náročném dni,” vypráví paní Eva a dodává: “Nakonec mě ale překvapilo, jak mi změna jídelníčku prospěla. Zařadila jsem potraviny, které jsem dosud nejedla, a doslova jsem byla v šoku, jaký vliv měly na moje zdraví.”

Detoxikace je vlastně jakési očištění organismu od jedovatých látek a toxinů, které se každý den do našeho těla dostávají. Je pravda, že tento krok vyžaduje určité úpravy dosavadního stylu života, ale výsledky Vás přesvědčí už během pár dní. Dojde k posílení vnitřních orgánů (játra, ledviny, plíce, střeva, lymfatický systém, atd.), snížení cholesterolu, hladiny krevního cukru i vysokého tlaku.

A navíc zjistíte, kolik zdravých a přitom chutných potravin existuje kolem Vás, aniž byste je kdy ochutnali. A pomyslnou třešničkou na dortu je redukce tukových zásob, která Vás jistě potěší také a ne málo. Paní Eva se po své první detoxikační kůře cítila jako znovuzrozená. “Po pár dnech jsem se začala cítit bdělejší, plná energie a dobré nálady. Opět jsem měla chuť začít podnikat nové věci, sportovat a mnohem více si nyní užívám volného času s dětmi. Navíc jsem přestala trpět bolestmi hlavy, což byla neskutečná úleva,” říká.

Složení jídelníčku je základ

Detoxikace spočívá v zařazení potravin, které mají prokazatelný vliv na naše zdraví a stav organismu. Zároveň to vyžaduje některé potraviny alespoň na čas vyřadit úplně. Díky tomu se účinek kúry znásobí.

V průběhu detoxikační kůry je vhodné se vyhnout masům, uzeninám, sladkostem, přemíře soli, alkoholu, kávy, bílého pečiva i mléčných výrobků, která jsou pro lidský organismu příliš těžká. Strava by měla mít spíše zásaditý charakter, a proto je vhodná zejména rostlinná strava, které donutí organismu pracovat a regenerovat zároveň.

Jídla by měla být čerstvá a co nejméně zpracovaná předem. Zapomeňte na polotovary a začněte vařit chutná jídla z čerstvých surovin, která obsahují minimum uměle dodaných látek.

Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, který by měla tvořit především čistá voda. Dostatek tekutin umožňuje tělu zbavit se neboli “vyplatit” nebezpečné toxické látky, které se v našem těle usazují. Do pitného režimu je vhodné zařadit také bylinkové čaje (např. ostropestřec mariánský, přeslička rolní) a čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, které mají vliv na správnou funkci orgánů a posilují imunitní systém.

Nezapomínejte na pohyb

Na závěr bychom neměli zapomenout zmínit se také o zdravém pohybu, který je nepostradatelnou součástí zdravého životního stylu. Tělo, které má dostatek přirozeného pohybu, se jednoduše cítí lépe jak po fyzické tak i psychické stránce. Volba pohybu by neměla být násilná, ale každý by měl dělat to, co jej baví. Pravidelné procházky či plavání leckdy udělají více než sportování na vrcholové úrovni.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »