Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Nedostatek vitamínu D ohrožuje lidské zdraví

Aktuality

Nedostatek vitamínu D ohrožuje lidské zdraví

20. 8. 2015 Zdraví Nedostatek vitamínů a minerálů negativně ovlivňuje lidské zdraví. Lidem, trpících chronickými nemocemi, se daří zlepšit jejich stav i pouhým navýšením dávek chybějících vitamínů. Například u vitamínu D byla prokázána souvislost s vysokým krevním tlakem, chřipkou, zubními kazy a dokonce i rakovinou.

Vitamín D patří mezi tzv. kalciferoly, které významně ovlivňují metabolismus vápníku a fosforu. Proto bývá vitamín D označován jako vitamín zdravých a silných kostí. Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, které by mělo pokrýt až 80 procent denní dávky. Dalšími zdroji je například tučné mořské ryby, konzervované ryby, játra, vaječné žloutky či mléko.

Pozitivní účinky vitamínu D:

  • pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém
  • pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi
  • má pozitivní účinky v boji s nádorovými onemocnění
  • chrání tělo před autoimunitními onemocněními (např. Crohnova choroba či roztroušená skleróza)
  • posiluje imunitní systém a chrání před infekčními respiračními chorobami

Dle vědeckých doporučení by měl člověk každý den přijmout 800 až 1200 mikrogramů vitamínu D. Velké množství se přitom spotřebuje na udržování hladiny vápníku v krvi. Současná populace má vitamínu D nedostatek, což se projevuje na jejím zdraví. Níže si uvedeme osm nemocí, které vědci přímo spojili s chronickým nedostatkem vitamínu D.

Chřipka

Vždy na podzim a během zimních měsíců lidi trápí chřipka. Jednou z příčin je také nedostatek slunečního svitu a tedy vitamínu D, který posiluje imunitní systém. Dodávat tělu vitamín D se vyplatí i jako prevence před vznikem právě této zimní nemoci.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vědcům se podařilo prokázat souvislost mezi vysokým krevním tlakem a nedostatkem vitamínu D. Pacientům s hypertenzí se stav začal výrazně zlepšovat hned poté, co jim byly zvýšeny dávky právě vitamínu D, který příznivě ovlivňuje zánět cév a jiné ukazatele vysokého krevního tlaku.

Zubní kazy

Vitamín D má prokazatelný účinek na stav kostí, a s tím úzce souvisí také kvalita zubů. Optimální hladina vitamínu D podporuje zdravou kalcifikaci zubů. Nedostatek vitamínu však má vliv na vyšší míru kazivosti.

Astma

O příčinách astmatu se stále vedou vášnivé vědecké diskuse. V posledních letech se však ukazuje, že nedostatek vitamínu D by mohl být jedním z hlavních příčin vznik astmatu. Například u malých dětí napomáhá snížit závažnost projevů astmatu a dokonce potlačuje zánět, který je za omezení dýchacích cest a celkově obtížného dýchání odpovědný.

Diabetes 2. typu

U pacientů trpících diabetem druhého typu bylo prokázáno, že jejich stav zlepšilo zvýšení dávek vitamínu D nejlépe s pomocí slunečního záření. Doplnění vitamínu D může dokonce snížit riziko vzniku této nebezpečné choroby.

Idiopatické střevní záněty (IBD)

Vyšší míra výskytu Idiopatických střevních zánětů (např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a jiné) byla prokázána zejména v místech, kde je silně omezená expozice populace slunečnímu záření.

Revmatoidní artritida

Kanadští vědci prokázali velmi úzký vztah mezi vznikem revma a vitamínem D. Lidé, v jejichž těle byla hodnota vitamínu D opravdu nízká, byli až 5krát náchylnější ke vzniku této nemoci než lidé, jejichž hladina vitamínu D byla v normě.

Rakovina

Nedostatek vitamínu D souvisí také s nejzávažnějšími nemocemi, jako je rakovina prsu, prostaty, děložního hrdla, kolorektální, jícnu, žaludku, endometria, vaječníků, slinivky břišní či ledvin. Lidé, kteří mají vitamínu D dostatek, jsou k těmto nemocem náchylní nejméně. Vitamín D je tedy vhodný i jako prevence před vznikem rakoviny.

Chcete vědět více o zdravém životním stylu? Sjednejte si schůzku s výživovým specialistou na Úspory.cz a žijte zdravě!

Štítky: krása a zdraví | nedostatek vitamínů | nedostatek vitamínu D | vitamín a minerály | vitamín D | zdraví |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »