Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Spalovače tuků: Účinná pomoc nebo podvod?

Aktuality

Spalovače tuků: Účinná pomoc nebo podvod?

2. 4. 2015 Zdraví Pro někoho jsou spalovače tuků zázračné pilulky, jiní je považují za zbytečnost či dokonce jed. Údajně mají tyto látky vliv na množství tuku v těle a pomáhají je redukovat. Co však přesně spalovače tuků jsou, k čemu slouží a jak se používají?

Všichni, kteří pravidelně cvičí nebo se snaží zhubnout, jistě přišli se spalovači tuku do styku. Jedná se o různé pilulky, ampule či nápoje, které údajně pomáhají redukovat tuk tím, že zlepšují spalování. Názory výživových specialistů, fitness trenérů i běžných uživatelů na spalovače tuků se liší a neustále probíhají diskuse o jejich účinnosti.

Lipotropní, stimulační a termogenní spalovače tuků

Nejprve se podívejme blíže na jednotlivé typy, jejich složení a slibovaný účinek. První kategorie lipotropní spalovače obsahují látky, které stimulují spalování tuků (lipolýza), urychlují metabolismus a napomáhají tak procesu hubnutí.

Nejznámějším je L-karnitin, jehož účinek spočívá v transportu mastných kyselin přes membrány mitochondrií do jejich nitra, kde dochází ke spalování. Podle odborníků je L-karnitin vhodný při vytrvalostní pohybové aktivitě trvající déle než 40 minut a odbourávání tuku zlepší o 5 až 15 procent.

Mezi další látky patří rosavin či cholin. Účinnou látkou je také chróm, který snižuje pocit hladu a chuti na sladkosti. „Lipotropní spalovače mají přímý vliv na využitelnost tuků v našem organismu, případně zlepšení spalování,“ říká fitness trenér Radek Mirovský.

Další skupinou jsou stimulační spalovače, které obsahují kofein, guaranu či synephrine. Jejich význam spočívá v “nabuzení” organismu k další aktivitě, čímž spálíte více energie a tedy i tuků. Mezi přirozené zdroje patří káva či zelený čaj, který obsahují kofein.

Za nejúčinnější jsou považovány termogenní spalovače obsahující synephrine, HCA, gugulsterony a další. Tyto látky tělo přiměji tvořit více tepelné energie a jako zdroj využívá právě tuky. Při vyšší tělesné teplotě totiž metabolismus pracuje rychleji a tělo tedy dokáže spalovat tuky i bez fyzické aktivity. Ve spojení s jakoukoliv aktivitou je však účinek termogenních spalovačů výrazně vyšší.

Spalovače tuků nejsou náhradou za jídlo

Účinky spalovačů tuků nejsou stoprocentně dokázané. U některý lidí fungují více, u jiných méně a u některých vůbec. V každém případě je třeba si uvědomit, že se nejedná o náhradu jídla, ale pouze o výživový doplněk. „Podstatné je vědět, že spalovače jsou doplňky, nikoli náhrada jídla. Pokud někdo bude jíst špatně, ať už nepravidelně nebo nezdravě, litr karnitinu nebo tři tablety spalovače to nevytrhnou,“ vysvětluje fitness trenér Jakub Šula, který má na L-karnitin relativní pozitivní názor.

„Sám bych doporučil, když už, tak konzumaci pravidelně ráno nalačno před snídaní a to jen na nastartování metabolismu. A také bych volil produkty, kde jsou jen látky přírodě vlastní – dá-li se to tak říci – čili se zeleným čajem, kajenským pepřem, kofeinem… Rozhodně bych se ale vyhnul různým extra silným spalovačům, které podporují funkci štítné žlázy, to už zavání průšvihem," říká.

Bez zdravé výživy a pohybu to nejde

Odborná veřejnost se však shoduje na tom, že spoléhat se pouze na spalovače je nesmysl. Podle nich mají spalovače tuků vliv zhruba z 5 procent a zbytek záleží na způsobu stravování a míře fyzické aktivity. Podle názorů současných trenérů je na spalovače tuků a jiné výživové doplňky kladen příliš velký důraz.

„Zkrátka má-li někdo čisté svědomí, že drží zdravý a vyvážený jídelníček, poctivě maká a dostatečně odpočívá, budiž ať sáhne pro další stimul ve formě spalovačů. Kdo tomu nedává sto procent a hledá zázrak a kratší cestu, bude zklamán,“ říká na závěr Jakub Šula.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »