Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

Aktuality

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016 Zdraví Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Určitě už jste o nich slyšeli také. O zázračných superpotravinách. Vaše kamarádky se nadchnuly pro Chia semínka, nepražené kakaové boby či tajemné exotické plody Lucuma a Acai berry. A dělají dobře. Superpotraviny nejsou přehnaně nadhodnocenou reklamou pro vybrané exotické potraviny. Skutečně se jedná o potraviny, které obsahují mimořádně vysoké množství zdraví prospěšných látek. Jejich léčivé schopnosti byly objeveny dávno před tisíci lety a naše generace je nyní znovuobnovují. Nejčastěji se jedná o nejrůznější potraviny exotického původu.

Nejznámější superpotraviny

Většina superpotravin pochází ze vzdálených krajů nacházejících se mimo Evropu. Proč tomu tak je? Podle některých názorů to byla moudrá matka příroda, která obyvatelům mnoha nehostinných míst, pouští, tropických pralesů a velehor “vytvořila” tyto cenné potraviny, aby mohli v drsných podmínkách přežívat.

Velice bohatou plodinou na antioxidační flavonoidy jsou například nepražené kakaové boby. Z důležitých minerálů obsahují hořčík, síru, mangan, železo, chróm, zinek a také vitamín C. Pozitivně ovlivňují vzhled pokožky, preventivně působí proti křečím a údajně dokáží navodit lepší náladu a pocit štěstí.

Mezi superpotraviny platí rostlina Aloe Vera obsahující vitamíny, minerály, enzymy, stopové prvky, aminokyseliny, steroly, organické kyseliny a zejména pak polysacharidy. Například polysacharid acemanan významně posiluje imunitní systém. Stručně řečeno, Aloe Vera má antioxidační, antidiabetické, antiproliferativní a hypotenzivní účinky.

Nespoléhejte se jen na superpotraviny! Žijte zdravě a mějte štíhlou linii i bez nich. Domluvte si schůzku s výživovým specialistou v našem světe zdraví. Nyní za výhodnou cenu 200 Kč za první konzultaci.

Čerstvou novinkou mezi superpotravinami jsou Chia semínka, plody rostliny Salvia hispanica. Chia semínka obsahují mastné kyseliny, které si lidský organismu nedokáže vyrobit. Kromě toho jsou zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů A, B, C a E a minerálů (mangan, sodík, fosfor, draslík, železo, vápník a další). Jejich konzumace je užitečná zejména při stresové zátěži či při fyzickém výkonu.

Ani konopná semínka nejsou obyčejnými semínky. I ony obsahují důležité nenasycené esenciální  mastné kyseliny. Konkrétně se jedná o kyselinu gama linoleovou a olejovou. Obě kyseliny mají zásadní vliv na vývoj a fungování mozku, metabolismu a reprodukční systémy. Vedle nich konopné semínko obsahuje omega-6 gama-linolovou kyselinu, která pozitivně působí na vzhled pokožky a zároveň pomáhá nastolit hormonální rovnováhu.

Exoticky zní název plodů rostoucí v amazonské džungli na palmě Euterpe oleraceae - Acai. Tyto plody obsahují především antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny, vitamín A, B, C a E, beta-kartoen a minerální látky (fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík, železo a další). Acai berry regulují hladinu cholesterolu a krevního tlaku a rovněž posilují imunitní systém.

Kustovnice čínská je známá také plod názvem Goji. V jejím složení najdeme vitamín C, B1 a B2, betakaroten, imunologicky aktivní polysacharidy, kyselinu linolovou a betain. O betainu je známo a vědecky dokázáno, že léčí choroby jater a podporuje regeneraci jaterních buněk. Dobrý vliv má i na hladinu cukru v krvi.

Z exotických krajů do českých luhů a hájů

Nejenom exotické země mají superpotraviny. Možná budete překvapeni, ale zázračné potraviny bohaté na všechny jmenované látky najdeme také u nás. Velice zdravé jsou především lesní plody, maliny, borůvky, ostružiny či brusinky. Například o borůvkách se ví, že mají silné antioxidační účinky a preventivně působí proti křečovým žilám.

Za téměř dokonalou “českou” potravinu je považována červená řepa. Levná potravina, kterou si můžete zakoupit celoročně a z níž lze připravit stovky různých pokrm, je bohatým zdrojem vitamínů A, B, C a D a minerálů (železo, hořčík, draslík, sodík a další). Obyčejně neobyčejné je o bílé zelí, které je doslova nabyté živinami, jako je vitamín C, provitamín A (betakaroten), B, E a K, z minerálů obsahuje draslík, magnézium, zinek, železo, fosfor a vápník. Vhodné je v čerstvé a zejména v kysané podobě. Plné živin jsou také luštěniny a ořechy. Velkou nutriční bombou jsou také nejrůznější včelí produkty.

Štítky: Acui | červená řepa | Goji | Chia semínka | konopná semínka | superpotraviny | zdravá výživa |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

10 důvodů, proč by borůvky neměly chybět v jídelníčku

10. 2. 2016

Drobné, tmavě modré bobule borůvek jsou nejen sladké a šťavnaté, ale zároveň velice zdravé. Až tak zdravé, že jsou považovány za “superpotravinu”obsahující ohromné množství různých účinných látek, jež prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Je velká škoda, že si lidé dopřávají borůvek jen v omezené míře.

Celá aktualita

1 2 3 »