Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zpráva >> Zbavíme se již brzy SIM karet?

Aktuality

Zbavíme se již brzy SIM karet?

18. 10. 2016 Zpráva Zatímco funkce i vzhled mobilních telefonů se za posledních deset let radikálně proměnily, jedna věc se zdá neměnná – SIM karta. I když se samozřejmě mění její velikost – po běžné SIM přišly modifikace „mikro SIM“ a „nano SIM“ – SIM karta jako taková stále v telefonech zůstává. Ne však nadlouho. Dny SIM karet budou v blízké budoucnosti nenávratně sečteny.

 

Klasické SIM karty, které je nutné do telefonu vkládat, by časem mohla nahradit jejich elektronická podoba – tzv. eSIM. Jedná se o specializovaný čip v telefonu, který si bude pamatovat tytéž údaje a bude možné jej ovládat na dálku. Telefonní operátor tak bude moci v telefonu například snadno aktivovat své služby třeba pomocí internetu. Identifikace daného přístroje přitom proběhne pomocí výrobního čísla.

Elektronická podoba SIM karty by měla být pohodlnější jak pro uživatele, jimž se zjednoduší třeba změna operátora, tak i pro telekomunikační firmy. Těm by měla vyhovovat jednodušší administrativa, protože zcela odpadá jakákoli manipulace s fyzickými SIM kartami.

Na elektronických SIM kartách pracují spolu s GSM asociací oba velcí výrobci telefonního hardwaru Samsung i Apple. Tuto novinku podporují také všichni nadnárodní telefonní operátoři včetně společností Telefónica a Vodafone. První elektronické SIM karty by měly být běžnou součástí telefonů v letech 2017 – 2018.

Nové elektronické SIM karty sice vypadají na první pohled lákavě – do telefonu už nebude potřeba nic vkládat a případnou změnu operátora si kompletně „naklikáte“ u pracovního stolu. Odborníci zde ale vidí zejména určité bezpečnostní riziko. Chip eSIM totiž bude potřeba dobře zabezpečit a chránit před možným hacknutím. Odborníci by proto rádi viděli eSIM jako otevřený standard, který bude dobře zdokumentován a jeho bezpečnost bude možné důkladně testovat.

Pilotní provoz telefonů s eSIM již probíhá ve Velké Británii a Spojených státech. Zatím podle všeho žádnou velkou revoluci nezpůsobil. Půjde tedy nejspíš hlavně o evoluční krok směrem k dokonalejším mobilním službám.

Štítky: datové a mobilní služby | elektronické SIM karty | mobilní operátoři | mobilní telefon |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP destinace pro zimní sezónu

12. 10. 2016

Zima se pomalu ale jistě přihlásila o slovo. Slunečné dny jsou definitivně pryč, nicméně není důvod být z toho mrzutí. Blíží se období, kdy jeden svátek střídá druhý, a pokud vám zůstala ještě nějaká dovolená, kterou jste v létě nevyčerpali, je nejlepší čas ji využít.

Celá aktualita