Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Návody >> Běžné účty

Běžné účty

Jaké poplatky jsou s vedením běžného účtu spojené?

Za absolutně absurdní poplatky spojené s běžným účtem jsou považovány zejména ty, které platíte za příchozí platby anebo za vklad na účet. Zpoplatněny jsou však i další služby – vedení účtu, odchozí platby, výběry z bankomatu, zjištění zůstatku, výpisy a mnohé další. Banky na kritiku poplatků reagují jejich postupným rušením. V současné době se banky tak trochu předhánějí v tom, jak velké množství poplatků, spojených s běžným účtem stáhnou na nulu, což je pro běžného klienta veskrze pozitivní zpráva.

Co obnáší převod běžného účtu z jedné banky do druhé?

Proces přecházení od jedné banky k druhé je obdobný, jako například u mobilních operátorů. Klient, který přechází k jiné bance by měl využít takzvaný Kodex mobility. Nabízí jej naprostá většina bank, jeho výhodou je jednodušší a rychlejší vyřízení formalit. Stávající banka vám v odchodu nesmí bránit, pokud máte veškeré pohledávky vůči ní splacené. Také nesmí za zrušení účtu inkasovat žádný poplatek. Stačí vám tedy jen občanský průkaz a pár minut jednání v nové bance. Ta mu pak sama nejen zruší dosavadní účet u konkurence, ale zejména převede všechny trvalé příkazy či inkasa. Klient si jen zvolí datum, ke kterému se tyto příkazy změní.

Jak předcházet rizikům, spojeným s běžnými účty?

Možnost dohledání cesty svých peněz, například pomocí internetového bankovnictví, anebo pomocí výpisů z účtu se můžete sami vždy přesvědčit, že je na vašem účtu dostatek peněz pro úhradu bankovních poplatků a jakékoliv další pohledávky (hlavně pro bezhotovostní platby a trvalé příkazy). Když obdržíte výpis z bankovního účtu, pečlivě zkontrolujte správnost všech údajů. Chyby jsou vzácné, ale vyskytnout se mohou. Pokud si myslíte, že je něco v nepořádku, okamžitě to sdělte bance. Krádež nebo ztrátu jakékoliv bankovní karty okamžitě nahlaste bance – ideální je, zjednat si pojištění karet, nebo například proti ztrátě dokladů, či krádeži.

Má běžný účet různé podmínky pro určité skupiny klientů?

Nabídka typů běžných účtů je odlišná pro občany, studenty a firmy – mnohdy i pro drobné podnikatele. Pod pojmem občan náleží fyzická osoba, která nepodniká. Nezřídka si však BÚ z této kategorie pořizují i drobnější podnikatelé. Pod kategorii firmy patří podnikatelé, samotné firmy (často odlišované podle velikosti), neziskové organizace, bytová družstva, společenství vlastníků jednotek a rovněž různé další instituce či korporace.

Osobní účty banky často nabízejí i v mnoha speciálních mutacích, jakožto účty pro studenty, které jsou velmi výhodné z pohledu poplatků za prováděné transakce, vedení apod.

Proč je dobré mít běžný účet?

Má veškeré funkce základního účtu, ale navíc umožňuje majiteli používat k platbám v obchodech platební kartu, která zpravidla disponuje možností nastavení drobného debetu a umožňuje také stále populárnější transakce přes internet. Kromě toho skýtá také možnost sjednání dočasného úvěru s vaší bankou. Předem ale počítejte s tím, že nárok na dočasný úvěr nevzniká automaticky; uzavření dočasného úvěru stojí peníze; pokud přečerpáte, aniž byste měli od banky písemný souhlas, můžete mít problém, například když vám banka odmítne šeky, bezhotovostní platby, atd.

Více o běžných účtech