Účelové hypoteční úvěry
Neúčelové hypotéky, neboli americké hypotéky
Hypoteční úvěr na obrat
Zelená hypotéka
Novomanželská hypotéka
100 % hypotéka
Zabavení nemovitosti
Poškození nebo zničení nemovitosti
Povinnost předčasného splacení
Zpravidla se jedná o rozdílné podmínky, kterých má každý bankovní společnost velké a velmi specifické množství. Pokud budeme ale chtít znát standardy, které jsou pro všechny bankami poskytované hypotéky společné, pak jsou to tyto:
Dobou fixace rozumíme období, na které si s bankou smluvíte určitou a pevně danou částku splátky včetně úroků. Jde tedy o zafixování podmínek splácení hypotéky a povinnosti jakési věrnosti dané bance. Po skončení fixačního období je totiž možné hypotéku bez sankcí splatit, například pomocí refinancování u jiné banky. Pokud by to chtěl klient provést během fixačního období, zaplatí zato bance nemalé poplatky.
Poplatků, které se váží přímo nebo nepřímo k hypotečnímu úvěru je celá řada.
Mezi ty nejzákladnější patří:
Nabídky jednotlivých hypotečních bank se výrazně liší ve struktuře poplatků a tak je nejlepším řešením svěřit porovnání do rukou odborníka - renomovaného hypotečního poradce.
Vezmete si hypotéku, kterou vám banka schválí, začnete platit úroky a sotva á přijít první ucelená splátka hypotéky, přijdete o práci anebo se objeví jiný důvod, proč nebudete schopni splátku uhradit. Vaše první kroky by měly vést k vašemu hypotečnímu poradci s nímž jste hypotéku vyřizovali. Informovat jej o situaci, o tom, jaký je předpoklad na její zlepšení a v jakém časovém horizontu. Popřípadě se můžete zeptat, zda existuje nějaká možnost na to, že se dá tato situace vykrýt některým pojištěním, které jste uzavírali současně s hypotékou.
Úroky z hypotéky jsou procentním vyjádřením navýšení částky, kterou si půjčujete za určité časové období. Pro hypotéky je uváděna úroková sazba roční. Jedná se o finanční odměnu pro banku za to, že vám peníze půjčí. Vzhledem k zástavě nemovitosti je úrok nižší, nežli u většiny ostatních úvěrů. Úroková sazba je zpravidla pohyblivá, ale je možno ji na dobu 1 až 15 let zafixovat. Úrokovou sazbu však u mnoha bank můžete také zafixovat na celou dobu splácení hypotéky, ale ztratíte tak výhodu využít možnou budoucí a třeba značně výhodnější nabídku jiné banky.
Financování družstevního bydlení pomocí hypotéky je o něco komplikovanější, nežli aplikace hypotečního úvěru na koupi nemovitosti v osobním vlastnictví. V případě družstevních nemovitostí totiž nekupujete pouze byt, ale naopak výhradně jen členský podíl na nemovitosti. Problém je v tom, že členský podíl nelze použít jako zástavu. Máte možnost dát tedy do zástavy jinou nemovitost v potřebné hodnotě, jako například chatu, byt, který pronajímáte apod. anebo můžete získat peníze na převod členských práv klasickým, či před-hypotečním úvěrem. Tuto možnost lze využít v případě, že byt půjde do určité doby převést do osobního vlastnictví. A až bude byt váš, na splacení zbylé částky pak použijete klasickou hypotéku. .
Proces schvalování hypotéky představuje spoustu „papírování" a běhání. Taková je alespoň představa každého nového žadatele o hypotéku. Ve skutečnosti si ve zkratce jen několikrát zaběhnete do banky, kde si hypotéku sjednáváte, podepíšete pár dokumentů a necháte si na Czech pointu úředně ověřit váš podpis. Všechno ostatní papírování by měla zařídit banka, eventuálně by vám měla při nejmenším nabídnout, že pokud chcete, zařídí to za vás, a to včetně okolkování listin v pro katastr nemovitostí, který je spojen s tisícikorunovým poplatkem za již zmiňovaný kolek.