Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Návody >> Refinancování hypoték

Refinancování hypoték

Co je refinancování hypotéky?

Refinancování hypotečního úvěru znamená splacení předchozího závazku od jedné banky, pomocí hypotéky u banky jiné – například zpravidla u té, která vám nabídne výhodnější úroky anebo samotnou splátku, či jiné podmínky.

Jaké jsou výhody refinancování?

  • menší měsíční splátky
  • nastavení časově výhodnější doby splácení
  • Snazší administrativa
  • Nižší poplatky
  • Čerpání bonusových programů nové banky, k níž přecházíte, coby nový klient
Vyplatí se hypotéku refinancovat?

Zkontrolujte si v úvěrové smlouvě termín, kdy vám končí fixace úrokové sazby. Ve smlouvě najdete také termín, kdy má vaše banka povinnost zaslat oznámení o změně fixace. Získejte potřebné informace o aktuálním chování své banky. Porovnejte si úrokové sazby vaší banky s nabídkami dalších bank a pokud vás některá z nabídek zaujme, nezdráhejte se ji oslovit s tím, že vám končí fixace a rádi byste věděli, co vám může nová banka nabídnout za výhody oproti stávající bance. Pokud se dohodnete, pak dohlédněte na správnost všech údajů jak ve výpovědních smlouvám z původní banky, tak na nových dokumentech z banky k níž přecházíte. Pak by zněla odpověď ano – refinancování by se vám za předpokladu splnění výše uvedených podmínek mělo rozhodně vyplatit.

Jak s refinancováním souvisí doba fixace?

V naprosté většině případů se úrokové sazby zvyšují takřka rok co rok. Na měsíčních splátkách tak zaplatíte poté, co vám fixace skončí, řádově o stovky korun více než dosud. Na co si dát při konci fixace pozor? Včas myslete na termín fixace. Zkontrolujte si v úvěrové smlouvě termín, kdy vám končí fixace úrokové sazby. Ve smlouvě najdete také termín, kdy má vaše banka povinnost zaslat oznámení o změně fixace. Refinancování hypotéky v době fixace není výhodné, neboť s sebou nese i vysoké sankční poplatky

Více o refinancování hypotéky