Úspory.cz >> Plyn >> Cena plynu

Cena plynu

Měsíční platby každého z nás za dodávky plynu jsou poměrně jednoduché. Jde prakticky o jednosložkovou platbu, při které koncový zákazník platí určitou cenu za dodávku plynu. Tyto ceny jsou sice rozdílné, nicméně mají společný jmenovatel. Jakákoli cena plynu se totiž skládá z jednotlivých součástí a ne všechny jsou skutečně pohyblivé. Určitě není od věci znát přesně konkrétní složky ceny plynu, které mohou leccos o celkové ceně za plyn prozradit. 

 

Regulovaná součást ceny plynu

První složkou je regulovaná součást ceny plynu. Ta zahrnuje celkem tři základní položky. V první řadě se jedná o cenu za přepravu plynu. Druhou součástí celkové regulovatelné složky ceny plynu je cena za samotnou distribuci plynu. V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na cenu za služby operátora trhu. Regulovaná součást ceny plynu je konstantně daná. Tato cena plynu je tak z hlediska koncového zákazníka neovlivnitelná a není možné ji nijak měnit. Vše je stanoveno dle konkrétní lokality. 

 

Neregulovaná součást ceny plynu

U neregulovatelné součásti ceny plynu je situace podobná v tom, že se stejně jako regulovatelná složka skládá z několika součástí. Tou první je cena za plyn jako za komoditu. Druhou část tvoří náklady na činnost dodavatele plynu. Třetí a poměrně rozhodující složka spočívá v maržích konkrétních dodavatelů plynu. Ty se mnohdy poměrně markantně liší. Ostatně webové stránky Úspory.cz jednoznačně poukážou na to, jako rozdíly mezi dodavatelskými cenami za plyn existují. 

 

Jaroslav K., Karlovy Vary

"V minulosti jsem pracoval jako údržbář v jedné známé společnosti a jasně jsem viděl spotřebu plynu, které bylo zapotřebí na vytápění hal. Když jsem se doma podíval, kolik platím za plyn já, nevěřil jsem vlastním očím. Náklady firmy byly z hlediska ceny za jednotku mnohem nižší. I proto jsem využil porovnání na úspory.cz a zjistil, že existují mnohem levnější dodavatelé plynu. Prakticky ihned jsem změnil dodavatele."   

 

Julie A., Bystřice pod Hostýnem

"Na poslední složence za plyn byly výdaje skutečně vysoké a nezbylo mi, než se poohlédnout po jiném dodavateli. Cenu jsme si tak pohodlně porovnala na úspory.cz a měla jsme jasno. Novou smlouvu jsem uzavřela online přes tento web a bylo po problémech."