Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Tipy na dovolenou při cestě autem

Aktuality

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016 Cestovní pojištění Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Pokud jedete autem, buďte pozorní. Každá čtvrtá dopravní nehoda, jejíž příčinou je alkohol, se odehraje právě během prázdnin. Aby se vaše cesta nezměnila v tragédii, máme pro vás pár tipů pro bezpečnou jízdu.

Vždy si zapněte bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy se nazývají bezpečnostní z jednoho prostého důvodu – skutečně zajišťují bezpečí. Hodně z nás si myslí, že nějaká ta cesta za roh do trafiky nebo do obchodu je natolik krátká a nám známá, že si pás prostě nepřipneme. Přitom právě tyto krátké cesty končí nejčastěji vážnými zraněními a někdy bohužel i smrtí. Co se týká cest do zahraničí, není snad nutné zdůrazňovat, jak moc záleží na tom, abyste v autě zajistili co nejlepší bezpečí pro sebe i své blízké. Cizí řidiči mohou ve svých zemích řídit odlišně podle dopravních předpisů dané země. Pásy jsou proto vždy zásadní nutností.

Nemějte v autě volně položené malé předměty

Mobilní telefon, tablet, lahve s nápoji, přenosné herní konzole a další předměty v autě bereme jako normální součást cestování. Pravdou je, že i tyto předměty se mohou stát smrtelnou hrozbou při případné nehodě – a nezachrání vás před ní ani to, že jste se připoutali, ani to, že máte v autě airbagy. Při rychlosti kolem 50 km/h může při srážce i obyčejný telefon získat zrychlení přes 60 g! Takový předmět se pak chová doslova jako vystřelený projektil a může vás i vaše blízké fatálně zranit. Ukládejte raději všechny věci do zapnuté tašky pod sedadlem. Budete je mít stále po ruce a nebude hrozit nebezpečí zranění.

Řidič musí odpočívat, při noční jízdě by měl být spolujezdec vzhůru

Delší cesty s večerní jízdou jsou zrádné. Data z Evropské unie ukazují, že každá čtvrtá nehoda na dálnicích je způsobená únavou řidiče. Pokud se rozhodnete cestovat večer, měli byste být předtím opravdu dobře odpočinutí – minimálně tedy řidič. Nezapomínejte ani na pravidelné přestávky, nejlépe vždy po třech hodinách. Protáhněte se a ujistěte se, že řidič není unavený. Pokud máte pochybnosti, je lepší si pořádně odpočinout. Při cestování večer by spolujezdec vedle řidiče neměl spát, měl by udržovat řidiče v pozornosti, povídat si s ním, pouštět hudbu. Spící automobil může řidiče rovněž uspat, proto to raději neriskujte.

Štítky: bezpečné cestování | bezpečnost na silnicích | cestování | cestování autem | cestování do zahraničí | cestovní pojištění | pravidla bezpečného provozu | rady při cestování |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

Cestovní pojištění a dítě – výhodné ceny, někdy je dokonce zdarma

31. 5. 2016

Přichází doba rodinných dovolených a s ní i otázka cestovního pojištění dětí. Jaké cestovní pojištění je po děti nejvýhodnější a kolik bude stát? Už dopředu můžeme prozradit, že cestovní pojištění pro děti pořídíte za výhodnou cenu a někdy dokonce zdarma.

Celá aktualita

1 2 3 »