Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> V Praze je nadbytek nových bytů

Aktuality

V Praze je nadbytek nových bytů

21. 11. 2014 Hypotéky Praha tradičně patří k nejdražším lokalitám, co se týče prodeje nemovitostí. V současné době se v Praze nachází zhruba 7 000 prázdných nových bytů, jejichž průměrná cena činí 4,7 milionu korun. O dražší projekty však není velký zájem a lidé raději kupují byty v průměru o 1 milion levnější.

Celková hodnota výše uvedených 7 000 bytů činí 32 miliardy korun. Průměrně tedy jeden byt stojí 4,7 milionu korun a cena za jeden metr čtverečný vychází na 61 593 korun, což je v případě Prahy dvojnásobek průměrné měsíční hrubé mzdy. Developeři se přitom snaží prodat zejména dražší bytové projekty. Češi však upřednostňují levnější byty a průměrná cena prodaných bytů je proto o pětinu nižší.

„Jsou velké rozdíly mezi tím, co developeři nabízejí a co klienti očekávají. Vyzobávají levnější byty a v cenících developerů zůstávají ty dražší. V dané kategorii raději koupí byt menší a ušetří na absolutní ceně. Nabízené byty tak jsou v průměru o osm metrů čtverečních větší než prodávané, což představuje desetiprocentní rozdíl,“ poznamenal Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema, který tvrdí, že v České republice je stále velký prostor pro levnější projekty.

Prodej nových bytů roste. Developeři slibují tisíce nových bytů

Vzhledem k výhodným cenám nemovitostí a nízkým úrokovým sazbám u hypoték prodej nových bytů neustále roste. Potvrzují to čísla developerských společností. Ty za letošní rok prodaly na 4 250 nových bytů, což znamená téměř 23procentní nárůst. Společnosti Ekospol, Skanska Reality a Trigema dokonce hovoří o vyšším prodeji až o 28 procent oproti loňskému roku.

„Některé parametry trhu signalizují to, že se minimálně v Praze přehřeje. Odhadujeme, že do dvou až tří let dojde k přehřátí a k poklesu ročních prodejů. Pak bude otázkou, zda budou projekty nyní uváděné na trh i nadále prodejné,“ upozornil Marcel Soural. Propad prodeje by mohl urychlit očekávaný růst úrokových sazeb u hypoték.

Na zájem o nové byty reagují developeři výstavbou dalších nových bytů. V příštích letech plánují na pražský trh uvést tisíce nových bytů. Takový příliv by však současnému trhu s nemovitostmi mohl spíše uškodit. Jenom v letošním roce by mělo být v Praze dokončeno dalších 2 147 bytů.

„Příznaky vleklé krize již pomíjejí a pražský rezidenční trh se uzdravuje. Poptávka lidí po nových bytech nastartovala relativně rychle a developeři na to nebyli dostatečně připraveni. Přestože počet nově postavených bytů začíná pomalu růst, roste mnohem méně než prodeje, a počet nových bytů na trhu tak stále klesá. V důsledku toho lidé mají stále omezenější výběr. Je to vidět i na rozhodování kupujících - zatímco ještě vloni preferovali pořízení nemovitosti v již dokončených projektech, ve druhém čtvrtletí tohoto roku byly už více než dvě třetiny prodaných bytů v projektech, které jsou teprve ve výstavbě či dokonce zatím pouze na papíře,“ tvrdí Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl.

Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »