po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Vláda zrušila pokuty za neplacené povinné ručení

Aktuality

Vláda zrušila pokuty za neplacené povinné ručení

Povinné ručení Na konci loňského roku odsouhlasila vláda zrušení tzv. garančního příspěvku, který platili motoristé za nesjednané či neplatné povinné ručení. Pojišťovny nyní varují, že kvůli zrušení garančního příspěvku budou nuceni opět zdražit pojistné.

Garanční příspěvek byla pokuta, kterou Česká kancelář pojistitelů vymáhala po motoristech, kteří neměli sjednané zákonné pojištění vozidel (tzv. povinné ručení), a přesto jejich vozidlo bylo registrované a tedy pravděpodobně i provozované. Tato povinnost již od ledna neplatí, ač proti zrušení příspěvku stála Česká kancelář pojistitelů a všechny pojišťovny.

Vláda však příspěvek zrušila s odůvodněním, že se jedná o další sankci. Na zrušení příspěvku také měli vliv nesrovnalosti s vymáháním garančního příspěvku. Česká kancelář pojistitelů často vymáhala příspěvek i po lidech, kteří jej platit neměli. Svou nevinu však museli prokázat oni. „Tím byli sice takoví řidiči trestáni dvakrát, ale na druhou stranu byl ten příspěvek bičem na lemply, kteří jezdili bez pojištění. Těžko tedy říci, jestli jeho zrušení bylo ideálním řešením,“ uvedl Michal Dlabola, expert na dopravní právo.

Podle novely zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovými vozidly budou škodu po vlastnících nepojištěných vozidel vymáhat dopravní úřady obcí s rozšířenou působností a nepojištěné vozidlo bude vyřazeno z registru vozidel ve správním řízení.

Novela nabude platnosti 15. ledna 2015 a bude částečně platit zpětně. “Komu ČKP do začátku účinnosti novely nepošle výzvu k úhradě příspěvku, nemusí nic platit ani za roky minulé. Takže ti, kdo už výzvu dostali, mají smůlu a musí platit, ale ti, kdo ji zatím nedostali a komu ji Česká kancelář pojistitelů nepošle během následujících pár dnů, vyvázli se štěstím,“ dodává Michal Dlabola.

Na zrušení příspěvku doplatí poctiví řidiči

Garanční příspěvek měl smysl jako “bič” na chronicky nepoctivé řidiče, tvrdí pojišťovny i Česká kancelář pojistitelů. Do konce roku 2014 a ještě pár dní v novém roce platilo, že škodu, kterou způsobil motorista bez povinného ručení, uhradila Česká kancelář pojistitelů z Garančního fondu. Vyplacenou škodu poté soudně vymáhala po viníkovi škody.

Co je Garanční fond?

  • Z Garančního fondu jsou vypláceny škody způsobené vlastníky nepojištěných vozidel.
  • Okolo 30 procent nákladů na nepojištěné škody je vymáháno po vinících nehod a zbytek je hrazen z Garančního fondu, do kterého od roku 2009 přispívají motoristé bez povinného ručení.
  • Příspěvky do garančního fondu zasílají také české pojišťovny a to vždy dopředu na další kalendářní rok.

Zrušení příspěvku znamená, že do Garančního fondu budou muset pojišťovny přispívat vyššími částkami. Hrozí tedy, že povinné ručení opět zdraží vzhledem k nárůstů nákladů. Na nepoctivost jedněch motoristů tedy doplatí ti, kteří si povinné ručení vždy řádně platili.

Česká kancelář pojistitelů se zároveň obává, že naroste počet nepojištěných vozidel. Díky garančnímu příspěvku totiž počet pojištěných vozidel narůstal a na konci roku 2014 jich bylo 7,095 milionů. To se však pravděpodobně změní, protože řidiči nebudou pod tlakem hrozby vysoké pokuty.

Štítky: ČKP | motoristé | pojištění | povinné ručení |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015

Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Celá aktualita

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015

Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Celá aktualita

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23. 9. 2015

Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Celá aktualita

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015

Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Celá aktualita

1 2 3 »