po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Banky zlevňují půjčky. Tlačí je konkurence

Aktuality

Banky zlevňují půjčky. Tlačí je konkurence

Půjčky Konec finanční krize a zlepšující se ekonomická situace českých domácností se mimo jiné projevuje zvýšeným zájmem o spotřebitelské půjčky. Banky se této situace snaží využít a lákají domácnosti na výhodnější půjčky a nákupy na splátky. Vzájemný boj o nové klienty je tlačí ke snižování úroků.

Za nižšími úroky stojí hned dva hlavní faktory. Jedním z nich je výrazně lepší finanční situace většiny domácností. Lidem každý měsíc zbývá více peněz, nemusí již tolik šetřit, a tak se nebojí brát si půjčky na bydlení, vybavení domácnosti, auta, ale i menší věci typu elektronika a aktuálně i vánoční dárky.

Tlak konkurence sílí. Banky snižují úrokové sazby

Druhým je sílící konkurence mez bankami. Na bankovním trhu se objevili noví hráči jako mBank, Zuno, Air Bank, Equa a další, kterým se podařilo získat slušný podíl na trhu. Podle aktuálních odhadů se jedná o zhruba 15procentní podíl, který se neustále snižuje. Tyto menší banky sází na individuální přístup ke klientům a především mezi lidmi oblíbenou bezpoplatkovou politiku.

Hlavním lákadlem bank, které se na vratkém bankovním trhu snaží udržet, jsou stále nižší úroky u spotřebitelských půjček a také zajímavé akční nabídky a bonusové programy, které půjčky ještě více zlevňují. Důkazem levnějších půjček jsou statistiky zveřejněné Českou národní bankou. Od letošního ledna se průměrná sazba RPSN (roční procentní sazba) snížila o 2,3 procenta na aktuálních 12,57 procent ročně. Jedná se o nejnižší úrokovou sazbu od dob finanční krize.

A zlevňování podle finančních analytiků zdaleka nekončí. "Velká část bankovního trhu dala v posledním šetření České národní banky najevo, že je na spotřebitelských úvěrech ochotna víc půjčovat. To povede k zesílení konkurenčního boje, k tlaku na marže, a tím pádem i k dalšímu snížení úroků. Příští rok se sazby RPSN velmi pravděpodobně přiblíží hranici 11 procent," upozorňuje Jakub Seidler, hlavní finanční analytik ING Bank.

Nejvýraznější snižování úroků lze očekávat u vyšších půjček jako hypotéky, ze kterých jdou bankám úroky delší dobu. I u půjček se splatností delší než čtyři roky klesne sazba nejméně o jedno procento.

Podíl nesplácených půjček klesl pod 12 procent

V době finanční krize si vysoké marže držely banky z jednoho prostého důvodu a to z obavy, že jim klient nebude půjčku dlouhodobě splácet. Spotřebitelské půjčky jsou totiž nezajištěné a pro banky tedy mnohem rizikovější, než je tomu u hypotéky či leasingu. V letošním roce však  podíl nesplácených půjček klesl pod dlouhodobých 12 procent.

Dalším důvodem, proč se banky snaží prodat více půjček, je snaha nahradit ztrátu příjmů v důsledku rušení většiny poplatků. Nově jim poklesnou i příjmy od obchodníků, kteří jim budou platit nižší poplatky za platby kartami z důvodu regulace a to až o několik miliard korun ročně. "Současný vývoj je hodně dramatický a celý sektor hledá zdroje příjmu do budoucna. Je to už vidět na snižování úrokových sazeb spotřebních úvěrů, které bude podle mě pokračovat dál," uvedl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Hlavním lákadlem jsou bonusové programy

Aby banky přilákaly nové klienty, vymýšlí akční nabídky a bonusové programy. Ty však nejsou pro všechny klienty stejné. Nejlépe jsou na tom lidé s vyššími příjmy. "Ze situace těží lidé, u kterých mají banky větší jistotu, že budou dobře splácet. Rozptyl úroků, které klienti dostávají, je velký − od 7,9 do 19,9 procenta ročně," vysvětluje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Mezi nejoblíbenější bonusy patří odměňování za řádné splácení. Klient, který splácí půjčky řádně, získá zpět i několik splátek. Jako první s touto novinkou přišla Air Bank, k níž se postupně přidaly další a další banky. "O půjčku s odměnou za řádné splácení žádá 80 procent klientů. Má to pozitivní vliv na splácení a očekáváme, že většina klientů odměnu získá," tvrdí Milada Franek, mluvčí GE Money.

Chcete i vy získat výhodnou půjčku? Srovnejte si bankovní i nebankovní půjčky na Úspory.cz a splácejte méně!

Štítky: Levné půjčky | nižší úroková sazba | odměny za řádné splácení | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »