po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky a život na dluh považují Češi za normální

Aktuality

Půjčky a život na dluh považují Češi za normální

Půjčky Drtivá většina českého národa považuje půjčky za normální součást života. Pouze 4 procenta se domnívají, že půjčky jsou špatné a tvrdí, že by si žádnou v životě nevzali. Mezi akceptované půjčky patří zejména hypotéky. Naopak nejvíce Čechů odsuzuje půjčky na vánoční dárky a na drahé dovolené.

V lednu letošního roku se pod záštitou Centra pro výzkum veřejného mínění uskutečnil výzkum, jehož účelem bylo zjištění postoje českého obyvatelstva na přijatelnost půjček. Výzkumu se zúčastnilo celkem 1 047 osob ve věku od 15 let výše. Výsledky byly zveřejněny 15. února. Z výsledků výzkumu je zjevné, že Češi k půjčkám zastávají velice vřelý postoj.

Tazatelé z Centra pro výzkum veřejné mínění účastníkům pokládali následující dotazy:
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je nesprávné.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je v dnešní době přirozenou součástí života.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je něco, za co se člověk musí vždy tak trochu stydět.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je vždy rizikem.
Žít tak, že si člověk půjčuje peníze nebo pořizuje věci na dluh, se dnes vyplatí.

Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

85 procent Čechů považuje půjčky za přirozenou součást života

Od posledního výzkumu z roku 2014 se postoj Čechů mírně změnil. Zvýšil se počet obyvatel, kteří půjčky a dluhy berou jako normální věc, a rovněž narůstá počet lidí, kteří život na dluh považují dokonce za výhodný. "Nárůst nejspíš souvisí s reflexí ekonomického vývoje v posledních letech, který se promítl do snížení obav z nezaměstnanosti, v nárůstu mezd a do oživení spotřeby domácností," zní ve výsledné zprávě CVVM.

S půjčkami nemá žádné problémy 85 procent Čechů a pouze 4 procenta zastávají k půjčkám zamítavý postoj. Za nejvíce přijatelné půjčky jsou považovány hypotéky, o kterých se pozitivně vyjádřilo 95 procent dotázaných. Za hypotékami následují půjčky na podnikání (77 procent) a studium (75 procent), půjčky na auto (63 procent) a na spotřební zboží (62 procent). Nejvíce negativních ohlasů měly půjčky na dovolené a také na vánoční dárky. Za absolutně nepřijatelné označilo půjčky na vánoční dárky 64 procent.

V rámci výzkumu uvedlo 48 procent dotázaných, že splácí nejméně jednu půjčku. Oproti roku 2014 je to o 4 procenta více. Nejčastěji se jednalo o hypotéku (25 procent) nebo zboží nakoupené na splátky (20 procent). 45 procent z nich se vyjádřilo, že se splácením půjček nemají žádné problémy. Menší či větší potíže se splácením však má nadpoloviční většina (62 procent). Více půjček splácí lidé s horší životní úrovní (62 procent).

Půjčky odmítají především lidé nad 60 let

Poměrně velký názorový rozdíl panoval mezi mladšími lidmi do 29 let a lidmi nad 60 let. 40 procent dotázaných ve věku do 29 let se vyjádřilo, “že půjčky jsou přirozenou součástí dnešního života”. Mezi lidmi staršími 60 let však stejný názor zastává pouze 20 procent a naopak 55 procent považuje půjčky za velké riziko.

Žádné velké změny se nedočkal také postoj k vytváření finanční rezervy na nečekané výdaje. Tu za důležitou považuje stále naprostá většina dotázaných konkrétně 92 procent. 66 procent dotázaných však potvrdilo, že finanční rezervu skutečně vytvořenou mají. S finanční rezervou jsou na tom nejlépe lidé s dobrou životní úrovní, z nichž finanční rezervu má 80 procent. Podstatně hůře jsou na tom lidé s nízkými příjmy a tedy i nižší životní úrovní.

Získejte výhodnou půjčku na Úspory.cz! Právě zde si porovnáte nejlepší půjčky na trhu během pár minut. Vítěznou půjčku si navíc snadno sjednáte on-line.

Štítky: hypotéky | nákup na splátky | půjčka na auto | půjčky | půjčky na podnikání | půjčky na studium |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »