po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Refinancování půjček: V čem je výhodné a jak se liší od konsolidace?

Aktuality

Refinancování půjček: V čem je výhodné a jak se liší od konsolidace?

Půjčky Více než 85 procent Čechů považuje půjčky za přirozenou součást života. Každý druhý Čech splácí jednu a více půjček. Zdaleka ne každý své závazky splácí bez problémů a osudy mnoha dlužníků končí exekucemi. Hlavní příčinou neslavných konců bývá neznalost a neschopnost řešit kritickou situaci včas.

V současné době, kdy vám půjčku nabízí na každém rohu, není nijak složité zadlužit se. Obzvláště když většina populace považuje život na dluh za normální. A úvěrové společnosti je v tom intenzivně podporují. Půjčky si bereme na bydlení, studia, auto, vybavení domácnosti, ale také na dovolenou a dárky. Hranice, kdy se bezproblémové splácení půjček může změnit v zásadní problém, je přitom velice tenká.

Jakmile si dlužník uvědomí, že se nachází v kritické životní situaci, často začne panikařit. Někteří “strčí hlavu do písku” a předstírají, že problém neexistuje. Z omylu je vyvede až exekutor klepající na dveře. Další “vytloukají klín klínem” a na splátky si berou další a další půjčky, až se ocitnou v šíleném kruhu dluhů. I je jednoho dne čeká nemilé překvapení v podobě exekutora. Přitom řešení, díky kterým se lze vyhnout krajním situacím, existují.

Refinancování půjček vyřeší nejeden problém se splácením

V tomto článku se budeme věnovat jednomu možnému řešení - refinancování. Hned na začátku je vhodné upozornit, že se nemusí jednat pouze o řešení problémů se splácením jakékoliv půjčky. Refinancování je rovněž skvělý způsob, jak z méně výhodné půjčky učinit levnější půjčku a ušetřit i tehdy, když vás splátky za půjčku zrovna neruinují. Jak se říká, každá koruna se počítá.

Proč by vám jiná banka měla nabídnout lepší podmínky? Odpověď je velice jednoduchá a je jí konkurenční boj. Banky i nebankovní situace se o klienty doslova perou a přetahují si je. A právě refinancování je jednou z možností, jak získat nového “již zadaného” zákazníka na svou stranu.

Co tedy refinancování je a jak funguje? Refinancování je v podstatě převedení půjčky od původní úvěrové společnosti k jiné finanční instituci za lepších podmínek. Tuto službu nabízí především banky, ale i některé nebankovní společnosti. V každém případě se refinancování vyplatí pouze tehdy, pokud vám druhá společnost nabídne takové podmínky, aby uspokojily právě vaše požadavky.

To znamená, že úroková sazba by v žádném případě neměla být vyšší ale naopak nižší. “Stará nová” půjčka by měla umožňovat úpravu splácení tak, aby vám již nečinilo problémy. Ideální je například půjčka o stejné výši ale s nižšími splátkami rozloženými do delšího časového úseku.

Kdy požádat o refinancování půjčky?

Jakmile máte pocit, že vám stávající podmínky půjčky nevyhovují, splátky jsou příliš vysoké a úroková sazba nevýhodná, zapátrejte u jiných společností. Poptat se můžete i u své společnosti. Některé banky z obavy, že by o zákazníka mohly přijít, raději upraví podmínky ihned a zákazník nemusí odcházet ke konkurenci.

Pokud to není váš případ, učiňte si porovnání pomocí internetové kalkulačky on-line. Získáte také předběžný pohled na své možnosti. Nesledujte pouze úrokovou sazbu, ale zaměřte se také na RPSN a poplatky související s vybranou půjčkou. Poté stačí oslovit konkrétní vybrané společnosti a vybrat si nejvýhodnější nabídku. Nová banka vám s refinancováním ráda pomůže, a tak se nemusíte obávat, že nezvládnete nápor administrativy.

Refinancování versus konsolidace

Relativně často si lidé pletou refinancování s konsolidací, což je mimochodem další z možností řešení problémů s půjčkami. Refinancování se však týká pouze jednoho konkrétního úvěru. Velice často se využívá při refinancování hypotéky, kde je každá úspora okamžitě znát. Naproti tomu je konsolidace výhodná pro osoby, které splácí více úvěrových produktů (půjčky, kreditní karty, kontokorenty, nákupy na splátky, apod.). Konsolidace jim umožní všechny své závazky sjednotit do jedné půjčky a ušetřit tak nemalé peníze za rozdílné úrokové sazby či více poplatků.

Půjčky si můžete porovnat také na Úspory.cz, kde pro vás zprostředkováváme půjčky pouze od vybraných bank a ověřených nebankovních společností.

Štítky: konsolidace půjček | nebankovní poskytovatelé půjček | porovnání půjček | refinancování | refinancování hypotéky | refinancování půjček |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »