po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

Aktuality

Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

8. 6. 2015 Půjčky Konkurenční boj mezi bankami přitvrzuje. Nejjednodušším způsobem, jak získat nové klienty, je nabídnout výhodnější a hlavně levnější půjčky oproti konkurenci. A Češi na to slyší. Celkový objem spotřebitelských úvěrů roste a za první měsíce činí rekordních 25 miliard korun.

Nižší úrokové sazby neplatí pouze pro hypotéky, ale také pro spotřebitelské úvěry. Za uplynulé čtyři měsíce došlo k poklesu průměrného úroku u spotřebitelských půjček pod 13 procent, což je poprvé od příchodu ekonomické krize v roce 2007.

Banky potvrzují, že úrokové sazby snižují. "V Komerční bance nyní lze běžně spotřebitelský úvěr získat v rozmezí 7,9 až 13 procent," potvrdil Pavel Zúbek, zástupce vedoucího útvaru Komunikace Komerční banky. "Od května jsme snížili minimální sazbu o tři procentní body na 3,9 procenta," říká také Petr Plocek mluvčí banky UniCredit Bank.

Některé banky nesnižují úrokové sazby, ale spíše se orientují na individuální posouzení každé žádosti o půjčku. "Plošně jsme sazby nesnížili. Jsme ale nyní detailnější ve schvalovacím procesu a dokážeme individuálně lépe ohodnotit klientovu schopnost půjčku splácet a promítnout to do úrokové sazby," uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.

Příčiny jsou hned dvě. Za prvé je to stále rostoucí konkurence nejen mezi původními i moderními bankami, ale i mezi bankami a nebankovními společnostmi. Zavedené velké bankovní ústavy bojují o klienty s novými, modernější a mladšími bankami, jako je mBank, Air Bank, Zuno či Equa Bank. Ty totiž kromě bezpoplatkové politiky nabízí nižší úroky u půjček a “starším” bankám tak úspěšně přebírají klienty. Novou konkurencí jsou také mnohé nebankovní společnosti. Příkladem je Cetelem, která se nyní mění na banku.

Ekonomika roste a Češi se přestávají bát

Druhou příčinou, která stojí za vyšším zájmem o půjčky, je lepší ekonomika i nižší nezaměstnanost. Stále více Čechů má dobře placené zaměstnání a pravidelné příjmy. Mnohem méně se bojí brát si půjčky a nakupovat na dluh. Tento trend je patrný na rostoucím zadlužení českých domácností, které si v období od ledna do dubna půjčily rekordních 25 miliard korun.

Banky se mezi sebou přetahují o klienty a zlevňují půjčky. "Velká část bankovního trhu v posledních dvou čtvrtletích uvolňovala úvěrové standardy pro spotřebitelské úvěry. To se promítlo do snížení průměrných úroků. Ze situace ale těží klienti, u kterých banky mají větší jistotu, že budou dobře splácet. Rizikovějším zájemcům vyšší úroky stále zůstávají," vyjádřil se k letošnímu vývoji Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.

Sjednejte si výhodnou půjčku na Úspory.cz a vyřešte svou finanční situaci ihned!

Banky na nižších úrocích neprodělají

Obava, že by banky na snížených úrocích prodělaly, rozhodně není na místě. spotřebitelské úvěry stále mají největší rozdíl v sazbách, za které si klienti peníze ukládají a naopak půjčují. Na konci dubna letošního roku činila úroková sazba u půjček 12,67 procent, kdežto úrok na spořicích účtech se pohybuje těsně na 1 procentem.

Bankám rovněž klesá riziko, že se jim úvěry nevrátí. Počet nesplácených úvěru stále klesá a nyní se pohybuje okolo 11 procent, což je nejméně během posledních tří let. Schopnost splácet své závazky je u Čechů stále vyšší. 

Nižší úroky samozřejmě neplatí pro všechny klienty. Týkají se zejména solventních klientů a také těch, kteří si půjčí více a na delší dobu. Banka totiž vydělává především na úrocích. A jaký nás čeká vývoj? Podle posledních informací lze očekávat další snížení úrokových sazeb. O jaká konkrétní čísla půjde nelze přesně odhadnout.

Štítky: bankovní půjčky | Levné půjčky | nebankovní půjčky | nízký úrok | půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

1 2 3 »