po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

Aktuality

Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

8. 6. 2015 Půjčky Konkurenční boj mezi bankami přitvrzuje. Nejjednodušším způsobem, jak získat nové klienty, je nabídnout výhodnější a hlavně levnější půjčky oproti konkurenci. A Češi na to slyší. Celkový objem spotřebitelských úvěrů roste a za první měsíce činí rekordních 25 miliard korun.

Nižší úrokové sazby neplatí pouze pro hypotéky, ale také pro spotřebitelské úvěry. Za uplynulé čtyři měsíce došlo k poklesu průměrného úroku u spotřebitelských půjček pod 13 procent, což je poprvé od příchodu ekonomické krize v roce 2007.

Banky potvrzují, že úrokové sazby snižují. "V Komerční bance nyní lze běžně spotřebitelský úvěr získat v rozmezí 7,9 až 13 procent," potvrdil Pavel Zúbek, zástupce vedoucího útvaru Komunikace Komerční banky. "Od května jsme snížili minimální sazbu o tři procentní body na 3,9 procenta," říká také Petr Plocek mluvčí banky UniCredit Bank.

Některé banky nesnižují úrokové sazby, ale spíše se orientují na individuální posouzení každé žádosti o půjčku. "Plošně jsme sazby nesnížili. Jsme ale nyní detailnější ve schvalovacím procesu a dokážeme individuálně lépe ohodnotit klientovu schopnost půjčku splácet a promítnout to do úrokové sazby," uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.

Příčiny jsou hned dvě. Za prvé je to stále rostoucí konkurence nejen mezi původními i moderními bankami, ale i mezi bankami a nebankovními společnostmi. Zavedené velké bankovní ústavy bojují o klienty s novými, modernější a mladšími bankami, jako je mBank, Air Bank, Zuno či Equa Bank. Ty totiž kromě bezpoplatkové politiky nabízí nižší úroky u půjček a “starším” bankám tak úspěšně přebírají klienty. Novou konkurencí jsou také mnohé nebankovní společnosti. Příkladem je Cetelem, která se nyní mění na banku.

Ekonomika roste a Češi se přestávají bát

Druhou příčinou, která stojí za vyšším zájmem o půjčky, je lepší ekonomika i nižší nezaměstnanost. Stále více Čechů má dobře placené zaměstnání a pravidelné příjmy. Mnohem méně se bojí brát si půjčky a nakupovat na dluh. Tento trend je patrný na rostoucím zadlužení českých domácností, které si v období od ledna do dubna půjčily rekordních 25 miliard korun.

Banky se mezi sebou přetahují o klienty a zlevňují půjčky. "Velká část bankovního trhu v posledních dvou čtvrtletích uvolňovala úvěrové standardy pro spotřebitelské úvěry. To se promítlo do snížení průměrných úroků. Ze situace ale těží klienti, u kterých banky mají větší jistotu, že budou dobře splácet. Rizikovějším zájemcům vyšší úroky stále zůstávají," vyjádřil se k letošnímu vývoji Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.

Sjednejte si výhodnou půjčku na Úspory.cz a vyřešte svou finanční situaci ihned!

Banky na nižších úrocích neprodělají

Obava, že by banky na snížených úrocích prodělaly, rozhodně není na místě. spotřebitelské úvěry stále mají největší rozdíl v sazbách, za které si klienti peníze ukládají a naopak půjčují. Na konci dubna letošního roku činila úroková sazba u půjček 12,67 procent, kdežto úrok na spořicích účtech se pohybuje těsně na 1 procentem.

Bankám rovněž klesá riziko, že se jim úvěry nevrátí. Počet nesplácených úvěru stále klesá a nyní se pohybuje okolo 11 procent, což je nejméně během posledních tří let. Schopnost splácet své závazky je u Čechů stále vyšší. 

Nižší úroky samozřejmě neplatí pro všechny klienty. Týkají se zejména solventních klientů a také těch, kteří si půjčí více a na delší dobu. Banka totiž vydělává především na úrocích. A jaký nás čeká vývoj? Podle posledních informací lze očekávat další snížení úrokových sazeb. O jaká konkrétní čísla půjde nelze přesně odhadnout.

Štítky: bankovní půjčky | Levné půjčky | nebankovní půjčky | nízký úrok | půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »