Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Více než 90 procent Čechů si půjčuje opakovaně

Aktuality

Více než 90 procent Čechů si půjčuje opakovaně

4. 5. 2015 Půjčky Češi mají půjčky rádi. Proč také ne? Díky půjčkám se snadno dostanou k penězům, které by jinak vydělávali dlouhé měsíce. Mnohem rychleji si mohou pořídit věci, na kterém jim jejich běžný plat nestačí. A navíc půjčovat si mohou opakovaně.

Jedna z největších českých bank GE Money Bank zveřejnila výsledky březnového průzkumu, ze kterých je patrná vysoká obliba půjček mezi Čechy a stále běžnější je tzv. opakované půjčování. To znamená, že po uhrazení půjčky následuje půjčka další. Podle průzkumu si opakovaně bere půjčky až 92 procent Čechů.

Prodlevy mezi jednotlivými půjčkami se pohybují mezi 6 měsíci až 3 roky. Nejčastěji si novou půjčku berou Češi po dvou letech. Každý desátý Čech si půjčku opakovaně bere dokonce každý půl rok. Rovněž se zvyšuje zájem o tzv. revolvingové půjčky. Tedy půjčky, které je možné splácet a čerpat průběžně až do výše sjednaného úvěrového limitu.

O GE Money Bank

Čtvrtá největší česká banka GE Money Bank je součástí největší mezinárodní finanční skupiny General Electric, která na český bankovní trh vstoupila zakoupením krachující Agrobanky v roce 1998 pod názvem GE Capital Bank. Ke změně názvu na GE Money Bank došlo v roce 2005. V současnosti banka disponuje 234 pobočkami a 600 bankomaty.

Češi si půjčují od bank i od rodiny a přátel

Největší procent půjček pochází z bank a od nebankovních úvěrových společností. Výjimkou však nejsou ani případy půjček v rámci rodiny či mezi přáteli. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že peníze od jiného člena rodinný či známého si bere dokonce každý desátý Čech.

Nejčastěji se přitom jedná o půjčky dětí od rodičů (40 procent). Peníze od přátel si nejčastěji půjčují muži (20 procent). Ženy naopak o půjčku žádají nejčastěji svého partnera (také 20 procent).

Výše opakovaných půjček nejsou rozdílné a zpravidla se pohybují ve stejné výši. Ve dvou třetinách případů je druhá a další půjčka stejně vysoká nebo dokonce nižší než půjčka první. Pouze v jedné třetině případů byla druhá půjčka výrazně vyšší.

“Aktuální data také potvrzují, že řada nákladů se v okamžiku, když Češi o půjčku žádají, dá odhadnout jen těžko a snadno může dojít k nenadálým výdajům. V polovině případů byla důvodem opakované půjčky skutečnost, že první nakonec nepokryla všechny plánované náklady. Například při rekonstrukci či zařizování bydlení překročilo plánovaný rozpočet 60 procent dotazovaných. V případě servisu auta se do plánovaného rozpočtu alespoň občas nevešly dvě třetiny lidí. Mezi další důvody, proč si lidé půjčují znovu, patří například stěhování, porucha auta a výjimečně i rozvod nebo navýšení alimentů,” uvedla Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank.

Vyberte si nejlevnější půjčku na Úspory.cz!

Jaké je zdravé množství úvěrů?

Neexistuje téměř jediný Čech, který si alespoň nevzal jednu půjčku. Některým lidem však půjčky přerostly přes hlavu a splácí jich dvě i více. Pravidelné měsíční splátky však mohou rodinný rozpočet značně omezit. Každý člověk by proto měl důkladně zvážit, jaké množství úvěrů je pro něj únosné.

Podle odborníků by úvěry neměly přesáhnout 20 procent ročních příjmů. To znamená, že v případě ročního výdělku 200 tisíc korun by celková výše všech úvěrů neměla činit více než 40 tisíc korun.

Půjčky jsou velmi lákavé, protože slibují snadné peníze na cokoliv. Je třeba si však uvědomit, že tyto peníze je nutné vrátit a často s nemalým úrokem. Proto vždy dobře zvažte, na co konkrétně půjčku potřebujete, zda je půjčka opravdu nutná a zda není lepší si na danou věc našetřit.

Když Vám půjčky přerostou přes hlavu

Půjčky a jejich splácení Vám velmi snadno mohou přerůst přes hlavu a hlavně finanční možnosti. Pokud se tak stane, nepanikařte. Existují možnosti, jak situaci vyřešit. Nejlepší možnosti je všechny úvěry, kreditní karty či kontokorenty sjednotit neboli konsolidovat do jedné větší půjčky.

Konsolidujte půjčky na Úspory.cz a ušetřete!

Konsolidace půjček je hlavním trhákem všech bank, které se tak snaží nalákat nové a nové klienty. Díky konsolidaci získáte nejen lepší přehled nad svými půjčkami, ale především snížíte celkové náklady. “Nová” půjčka má pouze jednu úrokovou sazbu, která je zpravidla průměrně nižší, a také jeden nebo dokonce žádný poplatek.

Štítky: konsolidace | nebankovní půjčka | nejlevnější půjčka | půjčky | revolvingový úvěr | srovnání půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »