po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Svátek zamilovaných se blíží. Za co lidé nejvíce utrácejí na Valentýna?

Aktuality

Svátek zamilovaných se blíží. Za co lidé nejvíce utrácejí na Valentýna?

Slevy Svatý Valentýn neboli svátek zamilovaných a lásky je oslavou vzájemné náklonnosti. Lidé se své city snaží vyjádřit pomocí dárků, květin a cukrovinek stylizovaných do tradičních symbolů lásky. Zatímco někteří tento svátek ignorují, jiní si vystačí s drobnostmi a další za Valentýnský dárek utratí tisíce korun.

Svatý Valentýn je v první řadě tradičním anglosaským svátkem, který do Evropy pronikl spíše z lehce komerčních důvodů. Ačkoliv můžeme oslavy spojené se svatým Valentýnem považovat za přehnaný kýč, nelze mu zároveň upřít pořádnou dávku kouzla. Zamilované páry si předávají láskyplná přáníčka a drobné dárky, muži své partnerky obdarovávají krásnými kyticemi a náklonnost si vyjadřují i jednotliví členové rodiny či nejlepší kamarádky.

Není pochyby o tom, že se Valentýn stal důležitým dnem v roce. A vítají jej nejen samotní zamilovaní, ale také obchodníci, kteří se na velkolepé oslavy lásky připravují dlouhé týdny dopředu.

Kde se vzal Valentýn? Den svatého Valentýna je oslavou římského kněze Valentýna, který i přes výslovný zákaz římského císaře Claudia II. tajně oddával vojáky s jejich vyvolenými. Byl zatčen a popraven právě 14. února. Ve starověkém Římě byl rovněž slaven svátek Lupercalia. V předvečer tohoto svátku se do urny lásky vkládaly lístky se jmény mladých dívek. Muži si tahali lístky a dívka, jejíž jméno si vylosovali, se stala jejich “miláčkem” pro následující rok. Tyto dva svátky později splynuly v jeden, který se slaví dodnes.

Lásku lze vyjádřit valentýnským přáníčkem i prstenem s diamanty

Každý má o lásce svou vlastní představu. Některé představy jsou skromnější rázu, jiná vyznání jsou doslova “luxusní”. Nejvíce se na Valentýna těší prodejci květin, výrobci cukrovinek, provozovatelé restaurací, zlatníci a obchodníci se šperky, ale také cestovní kanceláře. Právě u nich Češi nejčastěji nakupují svá valentýnská překvapení.

V takový krásný den se zejména muži rádi plácnou přes kapsu. Asi nejčastějším dárkem je růže, tradiční květina lásky. Za pěknou kytici rudých růží jsou Češi ochotni zaplatit až 1 200 korun. Více než v jiné dny se nakupují čokolády a cukrovinky. Žádané jsou především balení ve tvaru srdíček, jak jinak. Lidé rovněž vyráží do restaurací pochutnat si na netradiční romantické večeři. Ochotni jsou utratit v průměru 600 korun, někteří i více než 2 000 korun.

Den svatého Valentýna bývá ideálním dnem k zásnubám. Vypovídají o tom mnohé statistiky a také zlatníci, kteří před 14. únorem evidují zvýšený zájem o zásnubní prsteny. V kurzu jsou levnější varianty i luxusní prsteny s drahými kameny. Kupují se ale také řetízky s přívěsky, náušnice i celé komplety.

Méně obvyklým ale nikoliv výjimečným jsou dárky v podobě prodloužených víkendů. Zájem je především o víkend strávený v romantické Paříži, Římu i Florencii či exotická dovolená na Maledivách. Podle cestovních kanceláří bývá tento víkend velice žádaný a téměř každý rok mají vyprodáno. „Poptávka po dovolených na valentýnský víkend, od 14. do 16. února, narostla o 32 procent oproti roku 2014," uvedl například v loňském roce Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Většina Čechů za valentýnský dárek utratí nejvýše 500 korun

Češi si svátek svatého Valentýna vskutku oblíbili a dárek své drahé polovičce či jiné osobě nadělí přes 80 procent z nich. Většina je ochotna do dárku vyjadřujícího lásku investovat nejvýše 500 korun. Zhruba 14 procent “investuje” do Valentýna 1 000 korun a pouze 5 procent Čechů utratí vyšší částku.

Oblíbeným místem, kde Češi nakupují, nejsou pouze kamenné obchody a e-shopy, ale také slevové portály. Ty evidují zvýšený zájem až o několik desítek procent. Nabídka je zde velice bohatá a to ve všech možných kategoriích. Mezi oblíbené kategorie každoročně patří pobyty pro zamilované, u kterých je zvýšený zájem o wellness a nabídky z kategorie jídlo.

Nevíte si rady s nákupem dárku ke svatému Valentýnovi? Inspirujte se na Úspory.cz! Nejenže ušetříte, ale především uděláte své drahé polovičce ohromnou radost.

Štítky: Češi a Valentýn | dárek k Valentýnu | romantický víkend v Paříži | svátek zamilovaných | Valentýn | zásnubní prsten k svatému Valentýnu |

1
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

28. říjen 2016: Navštivte úchvatná místa české historie

19. 10. 2016

Podzimní měsíce nás mimo jiné potěší i několika státními svátky. Ten nejbližší nás čeká 28. října při příležitosti oslavy Dne vzniku samostatného Československa. Někteří plánují prodloužený víkend na chalupě, jiní se těší na zajímavé akce, které se v tento slavnostní den konají.

Celá aktualita

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

Tipy na výlet - státní svátek 28. září

21. 9. 2016

Den české státnosti tradičně slavíme 28. září. Nejde sice původně o svátek veselý (ten den se připomíná zavraždění Václava I), nicméně každého pracujícího i školáka potěší, že je ten den volno. Úmorná vedra ustoupila a pokud zrovna neprší, je venku příjemná teplota na to někam vyrazit a pobavit se.

Celá aktualita

Není sleva jako sleva – jak poznat kvalitní slevový portál?

31. 8. 2016

Na slevových portálech můžete najít za výhodnou cenu téměř cokoli – od zájezdu, přes večeři pro dva až po kafe v kavárně. Většinou se při výběru slevy asi nespálíte a nanejvýš budete s koupeným zážitkem jen trochu méně spokojeni. Někdy se však vyplatí před impulzivním nákupem čehokoli zlevněného trochu myslet a použít Google.

Celá aktualita

Pub crawl - skvělá zábava při dovolené ve městě

19. 8. 2016

Výlet do ciziny a především do nějakého většího města je vždy skvělý zážitek. Kultura, historie, architektura, to vše podtržené nezaměnitelnou atmosférou. Kromě toho máte šanci potkat spoustu nových lidí, a mít tak přátelské vztahy v případě, že byste se do dané lokality znovu vraceli. Takové přátelství je výhodné v tom, že pokud budete potřebovat poradit či pomoci, budete vědět, že se můžete obrátit třeba na místního nebo někoho, kdo se jednoduše vyzná.

Celá aktualita

Tipy na road-trip po Evropě

16. 8. 2016

Vyjet s partou přátel na výlet po Evropě je nezapomenutelný zážitek. Dnes už jsou road-tripy oblíbeným druhem dovolené a ať už pojedete autem, karavanem nebo třeba vlakem, v každém městě je rozhodně co zažít. Pokud chcete z takového výletu vyždímat co nejvíce, určitě se vám budou hodit naše rady, které oceníte i v budoucnu.

Celá aktualita

Internet jako zdroj levných nákupů. Pozor ale na rizika

4. 7. 2016

Možnosti nákupů na internetu jsou téměř nekonečné, mnoho lidí však potěší, pokud vytouženou věc navíc nakoupí se slevou. Zejména v případě wellnes center a restaurací se téměř zdá, jako by sleva byla pro jejich provozovatele jediným vhodným marketingovým nástrojem. Zákazník však využitím slevových portálů rozhodně vydělá.

Celá aktualita

Dovolená na Moravě? Stojí za to!

24. 6. 2016

Hodně z nás volí relaxaci v naší malebné kotlině a je poměrně zvláštní, že byl tento trend v minulosti dosti přehlížen. Je pravda, že Česká republika nemá moře, zato má spoustu dalších nádherných míst. Výhodou je, že nemusíte sahat hluboko do kapsy a všude vám budou rozumět. Pokud jste z Čech, co takhle zkusit Moravu?

Celá aktualita

1 2 3 »