Bankovní identita umožňuje digitální ověření totožnosti pomocí stejných metod, jaké používáte pro přihlášení do internetbankingu. Máte u své banky aktivované internetové bankovnictví? Pak už bankovní identitu vlastně máte, jen záleží na tom, zda ji vaše banka spustila.
Hlavní výhodou bankovní identity je, že můžete využít přihlášení do internetového bankovnictví jako prostředek pro ověření identity u portálů státní správy. Je to vlastně takový digitální občanský průkaz. Jedná se tak o alternativu například k eObčance, mojeID nebo aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu. V řadě případů může bankovní identita nahradit rovněž datovou schránku.
Bankovní identita slouží pro ověření totožnosti, přihlášení do portálů státní správy nebo elektronický podpis dokumentu. Jak na to? Poskytovatel umožňující přihlášení pomocí bankovní identity vám nabídne seznam spolupracujících bank. Když kliknete na tu svoji, budete přesměrováni na přihlašovací stránku do vašeho internetového bankovnictví.
Přístup je tak stejně bezpečný, jako když se přihlašujete do internetbankingu. Pro přihlášení budete potřebovat naprosto stejné údaje – tedy většinou přihlašovací jméno, heslo a potvrzení v aplikaci, případně pomocí ePIN či otisku prstu.
Bankovní identita je v provozu od začátku roku 2021. Postupně ji začaly aktivovat tyto banky:
U některých bank musíte dát souhlas s využíváním bankovní identity (nejčastěji ji aktivujete v internetovém bankovnictví), u jiných bank funguje bankovní identita automaticky.
A kde můžete bankovní identitu využít? Identifikaci pomocí bankovní identity podporuje například Portál občana, portály jednotlivých úřadů či portál Moje daně. Aktuálně tak můžete díky bankovní identitě podat daňové přiznání elektronicky, přestože nemáte datovou schránku nebo ověřený elektronický podpis. „Přihlášení proběhne jednoduše třeba přes datovou schránku, elektronickou občankou s čipem nebo přes internetové bankovnictví prvních tří bank, které již nabídly bankovní identitu. I díky tomu věřím, že počet uživatelů daňového portálu se ze současných 220 tisíc lidí nejméně zdvojnásobí,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová.
Bankovní identita je jednou z možností identifikace také pro elektronické sčítání lidu. Můžete si díky ní rovněž zřídit datovou schránku na dálku, již nemusíte chodit na poštu.
Využívání bankovní identity je zdarma. Pro přihlášení do portálů státní správy ji můžete využít kdykoliv a odkudkoliv, aniž byste potřebovali jiné formy identifikace. Dosud potřeboval občas pro online komunikaci s úřady datovou schránku nebo si musel zřídit například eObčanku. Kouzlo bankovní identity tkví právě v tom, že už nemusíte vyřizovat nic navíc – díky využívání internetového bankovnictví ji už nejspíš máte.
Do budoucna se plánuje využití bankovní identity nejen pro státní instituce, ale také v soukromé sféře – umožní vám například podepsat smlouvu s dodavatelem energií nebo telefonním operátorem na dálku, bez elektronického podpisu nebo skenování papírových dokumentů.