Co je to inflace asi všichni tak nějak podvědomě tušíme. V této souvislosti si na úvod neškodí připomenout, co je to reálná a nominální hodnota peněz. Nominální hodnota peněz je čistě teoretická hodnota bankovky, která se nemění v čase. Například tisícovka, kterou si schováte na horší časy, bude mít třeba za pět let stejnou nominální hodnotu jako dnes – 1000 Kč. S reálnou hodnotou peněz je to však horší. Pamatujete, co jste si mohli za 1000 Kč koupit například před deseti lety a co dnes? O tom, kolik věcí si za tisícovku opravdu koupíte, vypovídá reálná hodnota peněz. Pokud reálná hodnota peněz klesá, máme inflaci, opakem je pak deflace.
Inflace je problematická, pokud si dlouhodobě spoříte s nízkým výnosem (například vám peníze leží na běžném účtu). V takovém případě se totiž snižuje jejich reálná hodnota. V případě nízké inflace, což je běžný stav v České republice, se proto vyplatí spořit tak, že průběžně investujete do některého finančního produktu, jehož roční výnos vám inflaci pokryje nebo lépe předčí. Ale o tom jindy.
Zatímco u spoření nám inflace škodí, u dlouhodobých úvěrů, mezi které patří i hypotéky, nám naopak může pomoci. Je to dáno právě klesající reálnou hodnotou peněz. Zatímco splátky hypotéky máte většinou nastavené jako fixní, jejich reálná hodnota s časem díky inflaci drobně klesá.
Splácíte-li například 8000 Kč měsíčně, asi tak nějak tušíte hodnotu této částky právě dnes. Za deset let ale bude tento výdaj pro vás nejspíš daleko menší. Nominálně jde stále o osm tisíc, ale reálná hodnota této částky vlivem inflace poklesne.
Že pokud je inflace, čas hraje pro vás a reálná hodnota splátek hypotéky klesá. Hypotékám také v současnosti nahrávají velmi nízké úrokové sazby. Dá se tak říci, že hypotéky ještě nikdy nebyla tak výhodné, jako nyní. Je sice jasné, že úrokové sazby začnou jednou růst, zatím tomu však nic nenahrává.