Není tomu tak dlouho, co úrokové sazby hypoték klesaly níže a níže a lidé se doslova mohli přetrhnout, aby si vzali hypotéku a koupili vlastní byt. Horší časy se odkládaly, nešlo to však věčně. Poslední dva roky přinesly v oblasti hypoték velké změny. Pravidla pro získání hypoték se neustále zpřísňují a pořídit si vlastní bydlení je schopno stále méně lidí.
Z nových změn není nadšený nikdo. Lidem se znovu zkomplikovaly šance koupit si vlastní byt a bankám ubývají klienti, kteří si hypotéky mohou dovolit. Snaží se tedy alespoň minimálně ovlivňovat úrokové sazby nebo zdražovat hypotéky. Růst úrokových sazeb však nelze zastavit. Na konci roku je očekáván průměrný úrok ve výši 3 procent.
Podle doporučení České národní banky musí hypoteční banky nové u žádostí o hypotéky sledovat poměr všech dluhů žadatele k jeho čistým příjmům. To znamená, že výše měsíční splátky nesmí podle nových pravidel být vyšší než 45 procent celkového příjmu za měsíc. Objem všech půjček, který žadatel o hypotéku splácí, navíc nesmí být vyšší než devítinásobek ročního příjmu.
Výsledky předchozích analýz ukazují, že tato omezení od hypoték odstaví přibližně jednu pětinu potencionálních žadatelů o hypotéku. Pro lepší představu si zájemce před prvním říjnem mohl půjčit průměrně 3,3 milionů korun, poté už jen 2,1 milionů korun. A to je podstatný rozdíl
Ne zrovna příznivou situaci si uvědomují banky i klienti. Banky se nyní snaží udržet úrokové sazby co nejníže to jde. Například AirBank v září dokonce lehce zlevnila hypotéky od 700 tisíc korun. „Jsme malé konkurenční prostředí, a i pokud bude snížení 0,1 procentního bodu třeba jen na měsíc, může to spoustu klientů nalákat. Češi na slova sleva a snížení cen reagují velmi pozitivně,“ komentuje současnou situaci Lucie Drásalová, analytička Partners.
Podobných akcí bude ubývat a banky naopak začnou zdražovat. Dosud zdražení oznámila pětice největších českých bank, k nimž se nedávno přidala Komerční banka. Finanční experti očekávají, že zbylé banky zvýšení cen oznámí v říjnu, nejpozději v listopadu. Další vývoj cen bude hodně záviset na ČNB. „Zatím se z prognózy zdá, že ČNB bude vyčkávat na kroky Evropské centrální banky. V takovém případě by byly v příštím roce sazby spíše stabilní. Minimálně do doby, než k nám z vnějšku dorazí nějaká krize,“ vysvětluje Josef Rajdl, analytik ve společnosti Fincentrum.
Poptávka po hypotékách na bydlení se pravděpodobně sníží, zvýšit by se měl naopak podíl hypoték na investici. „Očekáváme mírné snížení poptávky po úvěrech, předpokládáme, jak je již výše uvedeno, že většina domácností upraví poptávanou částku (a sníží tak úvěrové zatížení) nebo zapojí do úvěru více osob,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky.