Období dětství a dospívání je plné zábavy a letní prázdniny jsou úplně nejlepší. Všechno je nové, stále se něco děje a hlavně na Vás nedohlíží rodiče. Pamatujete si to také? Bohužel méně radostné jsou situace, kdy na školním výletě či táboře dojde k nehodě. Dětem nejčastěji hrozí úrazy. Škodu také může způsobit samotné dítě. V mnoha případech není snadné vůbec určit, kdo je za škodu odpovědný.
V případě školních akcí, výletů a táborů nese zodpovědnost vždy konkrétní škola. Jednoduše lze říci, že dítě předáváte do rukou vyučujícího lektora spolu s veškerou zodpovědností. Škola je tedy povinna zajistit dětem dozor, který v maximální míře zamezí vzniku možné škody. I sebelepší dozor nedokáže děti zcela ochránit. Každou vzniklou škodu je tak třeba posuzovat individuálně.
Úraz na školní akci či výletě je v podstatě to samé jako pracovní úraz. Dojde-li k prokázání odpovědnosti školy, má dítě (rodiče) nárok na odškodné. V případě úrazu dítěte je však třeba nejprve zjistit, zda škola skutečně pochybila, a k úrazu došlo v důsledku zanedbání povinností. Pokud například dítě nešikovně zakopne, upadne a zlomí si ruku, nelze to dávat za vinu dozorujícím pedagogovi, který pádu nemohl nijak zabránit. To však neplatí, pokud se dítě zraní ve chvíli, kdy se pedagog nevěnuje dozoru.
Velmi podobný režim platí také pro letní tábory, kdy za svěřené dětí odpovídá provozovatel tábor a jím pověření vedoucí a pedagogičtí pracovníci. Zraní-li se dítě na dětském táboře, opět se zkoumá míra zavinění. Je-li prokázána, odpovědnost nese především hlavní vedoucí tábora.
Za děti tedy nese odpovědnost ten, který je převzal na domluvenou dobu a za domluvených podmínek do své péče. Neplatí to pouze školy, tábory, ale také kroužky a jiné volnočasové organizace. V jejich případě se vyplatí mít uzavřené odpovídající pojištění odpovědnosti.
V případech, kdy není dítě vysloveně předáno do péče jiné osoby či organizace, nesou patřičnou odpovědnost rodiče. Jedná se o tzv. rodičovskou odpovědnost, kterou jsou povinni až do 18 roku života dítěte. V běžném životě dochází k mnoha situacím, kdy je nezletilé dítě bez dozoru, a může se zranit i způsobit škodu jiné osobě či osobám na zdravím či majetku.
V některých případech je však odpovědná třetí osoba. Jednoduchým příkladem je MHD. Dítě se poraní o poškozenou sedačku nebo upadne na vadném eskalátoru. Za úraz je v takovém případě vždy odpovědný provozovatel MHD, který nezajistil opravu poškozené sedačky či eskalátoru včas.
Děti jsou zbrklé a nedbalé. Svým jednáním tak mohou způsobit škodu. Mezi nejčastější pojistné události patří rozbitá okna, politý nábytek, apod. V takových případech jsou odpovědní rodiče. Posuzují se však také rozumové schopnosti a vyspělosti dítě v vzhledem k jeho věku a tedy i míra způsobilosti dítěte.
Nejvíce problematickými jsou situace, které zahrnují náhradu škodu za poškozené zdraví a tedy určení zodpovědného viníka. V případech, kde se obě strany nedokážou rozumně dohodnout, je nutné vyhledat právníka. Právník celou situací posoudí a učiní odpovídající kroky, které povedou ke správnému vyřešení pojistné události tak, aby poškozený nebyl na svých právech krácen.
Pro všechny případy se vyplatí mít uzavřené pojištění, které chrání Vás i Vaše děti před finančními důsledky úrazy (úrazové pojištění) či škody způsobené jiné osobě (pojištění odpovědnosti za škody v běžném životě).