Peníze uložené na spořicích účtech však mnoho nevydělávají. Příčinou jsou příliš nízké úroky, které v posledních letech výrazně klesly. Pravdou je, že české banky svou nabídkou neosloví žádného spořivého člověka, jelikož průměrná úroková sazba se pohybuje kolem 0,5 %. A to žádný zázrak opravdu není.
Banky se k současné situaci vyjadřují velmi podobně: za nízkým úrokovým sazbami stojí Česká národní banka a její současná politika. „Hlavním faktorem jsou základní úrokové sazby stanovené ČNB. Jde o úroky, které by platily komerční banky centrální bance za to, že si od ní půjčí peníze. Vzhledem k tomu, že se tyto sazby nachází na historických minimech, komerční banky nejsou motivovány k tomu, aby svým klientům za vklady zaplatily více,“ vyjádřila se například Lucie Lexnerová z Moneta Money Bank.
Velmi podobný názor mají i finanční odborníci. Investiční stratég Milan Tomášek z Generali Investments CEE pronesl: „Světová ekonomika roste podprůměrným tempem a pozorujeme absenci inflace, která by byla tažena růstem ekonomiky, mezd a poptávkou domácností po zboží a službách. Vzhledem k tomu, že primárním cílem ČNB je udržovat inflaci na úrovni 2 % a inflace v ČR je blízká 0 %, dochází ke snižování úrokových sazeb, a to se pochopitelně negativně promítá i do sazeb na spořicích účtech.“
To znamená, že banky o výši úroků nerozhodují tak docela samy. ČNB drží signální úrokové sazby téměř na nule. Pokud tedy banky nechtějí své klienty dotovat, jimi nabízené úrokové sazby se budou lišit jen velmi málo. A změnu nelze očekávat ani v letošním roce. Podle vývoje se nepředpokládá, že by ČNB v nejbližší době plánovala zvýšit úrokové sazby. Na druhou stranu je lepší minimální zhodnocení než žádné zhodnocení jako na běžném účtu nebo v prasátku, kde mohou peníze ztrácet na hodnotě vlivem inflace.
Lidé, kteří by rádi své peníze zhodnotili, mají naštěstí i jiné možnosti. Jednou z vhodných alternativ je investování do podílových fondů, kde lze při velmi konzervativní strategii vydělat i více než 3 % za rok.
Banky občas vyrukují s nabídkou spořicího účtu s vyšší úrokovou sazbou, než je obvyklé. Není to jen tak. Vyšší úroková sazba bývá téměř vždy spojená s finančním limitem. Čím více peněz na svém spořicím účtu máte, tím nižší úrok bývá. Vyšší úroková sazba bývá také vázaná na běžný účet, počet transakcí apod.
Aktuálně nejvyšší úrokovou sazbu nabízí Air Bank a to ve výši 1 %. Podmínkou je běžný účet, minimálně 5 plateb kartou za měsíc a finanční limit do 100 000 Kč. V závěsu se drží Equa bank s úrokovou sazbou 0,8 %, který je však určený pouze pro klienty vlastnící u Equa bank běžný účet, jejichž příjem činí nejméně 10 000 Kč nebo měsíčně zaplatí alespoň 3 nákupy kartou.