Oslabení kurzu koruny v důsledku zásahu ČNB se na cenách energií projevilo téměř okamžitě. To platí zejména pro ceny energií u velkoodběratelů. Například elektrická energie zdražila o 5,5 procent, cena za 1 MWh je nyní 1 023 korun. U zemního plynu došlo ke zdražení o celých 7 procent a cena za 1 MWh je nyní 749 korun. Současné zvyšování cen se zatím netýká maloodběratelů (domácnosti a menší firmy). V tomto případě totiž nakupují dodavatelé plyn několik měsíců dopředu. Zdražení se tak domácnosti nevyhnou, ale pocítí je pravděpodobně až v další sezóně. Do té doby se situace na trhu může výrazně změnit.
Pro domácnosti by tak mělo stále platit, že ceny plynu a elektřiny budou v této topné sezóně stejné nebo dokonce nižší. Dodavatelé energií zvyšování ceny momentálně neplánují. „O úpravě cen pro tuto topnou sezonu neuvažujeme,“ uvedl Martin Chalupský, mluvčí RWE ČR. Stejnou informaci nám poskytly společnosti Pražská energetika, Pražská plynárenská či Lama Energy.
Kdo však může mít velké problémy, jsou malí dodavatelé plynu. Ti často nakupují komoditu na posledních chvíli a jejich ceny by tak nemusely odpovídat současné situaci a hlavně nabídka ostatních dodavatelů, kteří plyn nakoupili včas. Plyn by tak museli doslova prodávat pod cenou. „Pokud se některý z nich kurzově nezajistil, a navíc sázel na pokračující pokles cen komodity, může se dostat do existenčních potíží,“ řekl Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.
Chcete se dozvědět, který dodavatel plynu je nejlevnější? Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů zde.
Celkem 60 300 Kč