Pokud si chcete ověřit, jak na to se svým záznamem v registru či registrech jste, můžete si jednoduše zažádat o výpisy. Někdy postačí SMS, někdy je nutná žádost zaslaná poštou či dokonce osobní návštěva.
Registru dlužníků existuje několik a to jak v bankovním tak i nebankovním sektoru. Registry jsou vzájemně propojené a poskytovatelé úvěru mohou informace sdílet. Registry obsahují informace o závazcích klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, ale také pojišťoven, telefonních operátorů i energetických společností. Záznamy se liší dle toho, zda splácíte včas nebo nikoliv.
V bankovních registrech se informace uchovává po dobu jednoho roku až čtyř let po splacení úvěru a to od chvíle, kdy u banky podáte žádost o úvěr. Informace jsou v registru umístěny i v případě, kdy úvěr nedostanete. Pokud úvěr dlužník nespláce včas nebo vůbec, bude jeho jméno zařazeno také na seznam registru dlužníků SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). Zde jsou informace uloženy po dobu tří let.
Osobně si můžete výpis z Bankovního či Nebankovního registru vyzvednout na adrese: Na Vítězné pláni, Praha 4 na základě vyplněného formuláře s úředně ověřeným podpisem. Pokud Vám nevadí lhůta 30 dnů, uhradíte 100 korun. Pokud trváte na okamžitém zpracování, připravte si 200 korun. Pokud si necháte výpis zaslat poštou, zaplatíte navíc poštovné.
Výpis z registru SOLUS stojí 218 korun a můžete o něj zažádat pouze písemně. Možnosti je také zaslání výpisu prostřednictvím SMS. Nejprve zaplatíte 98 korun za vygenerování unikátního kódu, který Vám následně přijde poštou. Samotný SMS výpis stojí 99 korun.
Pokud se Vám bude zdát, že ve výpisu je nesrovnalost nebo dokonce chyba, obraťte se na provozovatele registru. Ten zajistí opravu údajů, pokud chybu prokážete. „Pokud zjistíte, že máte zápis v registru dlužníků, o kterém jste neměli tušení, vyžádejte si výpis z registrů SOLUS. Z něj zjistíte, co zapříčinilo uvedení vašeho jména v registru. Jakmile se dozvíte, že máte například pohledávku u leasingové společnosti, ozvěte se přímo dané společnosti a problém řešte napřímo s ní. Pokud věřiteli dokážete, že jste v seznamu uvedeni neprávem, věřitel podá návrh na výmaz z registru. Pak už si jen pohlídejte, že k výmazu opravdu došlo,“ radí Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.
Celkem 60 300 Kč