Poprvé se offsetová hypotéka objevila ve Velké Británii před 15 lety. V Česku ji nyní nabízí tři banky a to Raiffeisenbank, GE Money Banka a Fio. Hlavní podstatou je tzv. bilanční mechanismus. Ten je založený na neustálém vzájemném započítávání zůstatků na úvěrovém a spořícím účtu. Banka počítá úrok z částky, tvořenou rozdílem mezi aktuálním zůstatkem na účtu a výší úvěru. Prostředky na spořícím účtu jsou pak hodnoceny stejnou sazbou jako je u hypotéky.
Tento typ hypotéky je určený klientům, kteří disponují dostatkem financí k umoření části hypotéky, ale raději ji chtějí využít jako rezervu pro nečekané případy. „Offsetovou hypotéku často využívají klienti s nepravidelnými příjmy, nejčastěji podnikatelé, kteří aktuální přebytek hotovosti mohou využít pro dočasné snížení jistiny úvěru, nicméně prostředky potřebují mít dostupné k financování dalších zakázek nebo k investici do podnikání. Zkrátka, tato hypotéka se vyplatí klientům, kteří potřebují větší míru volnosti v disponování se svými prostředky,“ vysvětluje ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
Nevýhodou je však vyšší úroková sazba, než je tomu u běžného hypotečního úvěru. V případě, že je úroková sazba navíc variabilní, hrozí riziko jejího nárůstu.
U nás tento produkt využilo zatím jen pár tisíc klientů. „Uvedení takového produktu není jen otázkou finanční gramotnosti a poptávky klientů, ale také docela složité technické přípravy a změn v IT na straně banky. Nicméně s poklesem úrokových sazeb na spořících účtech je možné, že poptávka po offsetu, jakožto příležitosti po zhodnocení volných prostředků, může narůst,“ myslí si Libor Ostatek z Golem Finance.
Celkem 60 300 Kč