Úspory.cz >> Městská policie: Má právo zastavit Vaše vozidlo?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned

Městská policie: Má právo zastavit Vaše vozidlo?

Na konci minulého týdne se na internetu objevilo video, na kterém policie násilím vytáhne z auta starší aktivistku, která chtěla před Pražským hradem postavit petiční stánek. Žena následkem zákroku omdlela. Měli strážníci na tento čin právo? Městská policie má odlišné pravomoci, a proto se na ně podíváme blíže.

Městský strážník smí zastavit vozidlo. Nemá právo požadovat zelenou kartu

Nejčastější otázky se týkají městské policie a jejího práva zastavit vozidlo. V tomto případě má stejná práva jako státní policie. To znamená, že Vás městská policie může zastavit mávnutí rukou či pomocí tzv. plácačky s červeným terčem uprostřed. Městský strážník však smí zastavit vozidlo pouze před přechodem pro chodce a v momentě, kdy je řidič podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Řidič je povinen zastavit.

Co se týče kontroly osobních dokladů, pak jsou práva městské policie omezená. Kontrolovat smí pouze řidičský průkaz a malý technický průkaz. "Strážník není oprávněn požadovat doklad o zákonném pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu," upozorňuje Tomáš Svoboda ze společnosti Auto ESA na odlišnost pravomocí městských strážníků a státní policie.

V případě podezření na jízdu pod vlivem alkoholu, může městský strážník vyzvat řidiče k podrobení se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu či drog. V případě nutnosti má právo řidiče zadržet až do příjezdu státní policie. Odlišná situace je opět u kontroly povinné výbavy. Městský strážník nemá právo kontroloval povinnou výbavu či lékárničku. Nesmí také hodnotit obecně technický stav vozidla a nebo jej dokonce prohledávat.

Městská policie smí měřit rychlost tam, kde jí to dovolí státní policie. Sama o sobě nesmí městská policie rychlost měřit. Smí tak činit pouze v souladu se státní policií a to na místě příslušné obce a za účelem zvýšení bezpečnosti provozu.

Se strážníkem jednejte s chladnou hlavou

Ne vždy je jednání s městskou policií bezproblémové a uchovat si chladnou hlavu není vždy jednoduché. Naštvat strážníka se však rozhodně nevyplácí, a proto je důležité chovat se klidně a bez viditelných emocí. Provokovat městského strážníka a používat vulgarismy se nemusí vyplatit.

Pokud Vás strážník zastaví, nechte si vysvětlit proč, a na jeho žádost podejte vysvětlení. To však můžete ze zákona odmítnout. V případě, že Vás obviní z přestupku, žádejte o předložení důkazů. "Pokud si nejste jisti, že jste se opravdu dopustili přestupku, trvejte na postoupení věci do správního řízení," důrazně radí Tomáš Svoboda z Auto ESA. Blokovou pokutu v žádném případě neplaťte na místě, ale nechte věc také postoupit do správního řízení.