Běžnou součástí rezervačních smluv na koupi nemovitosti je smluvní pokuta ve výši rezervačního poplatku v případě, že kupující odstoupí, a z plánovaného obchodu sejde jeho vinou. Má realitní kancelář právo si nárokovat tuto smluvní pokutu, pokud jsou důvody prokazatelně na straně zájemce?
Uveďme si příklad, kdy zájemci o koupi uzavřeli smlouvu o rezervaci rodinného domu s realitním makléřem. V rezervační smlouvě se zavázali uzavřít a podepsat kupní smlouvu s prodávající do konce rezervační lhůty. Zároveň uhradili rezervační poplatek ve výši 60 000 korun, který měl být při podpisu kupní smlouvy odečten z kupní ceny.
V případě, že by z koupě sešlo vinou prodávajícího nebo realitního makléře, by byl zájemcům rezervační poplatek vrácený. Pokud by však vina byla na straně zájemců, uhradili by smluvní pokutu ve výši rezervačního poplatku. Realitní kanceláře nárok na smluvní pokutu mají, zvláště pokud s tím kupující souhlasí, podmínky by však měly být v rezervační smlouvě vypsané velmi detailně.
Při uzavírání rezervační smlouvy je vždy důležité, aby byly jasně stanovené důvody, kdy je zájemce povinen smluvní pokutu uhradit. Pokud totiž odstoupí od koupě např. z důvodu podstatných vad u nemovitosti (a ne z důvodu pouhé změny názoru), pak by smluvní pokuta byla značně nevýhodná. Pokud však ve smlouvě nebudou podmínky uplatnění nároků na smluvní pokutu jasně vyjmenovány, může být zájemce nemile překvapený a hlavně chudší o desítky tisíc korun.
Chcete si koupit vlastní dům či byt? Než si vyberete ideální nemovitost, zjistěte včas, kdo Vám nabídne nejvýhodnější hypotéku. Na Úspory.cz Vám s výběrem pomůžeme.
Celkem 60 300 Kč