Možná jste i Vy někdy půjčili peníze svým známým či příbuzným. Pak vězte, že být na straně věřitele není vůbec jednoduché. Obzvláště, co se týče daní a úroků. O půjčce by v každém případě měla být sepsaná písemná smlouva o půjčce, která je upravena ustanoveními dle § 657 a § 658 Občanského zákoníku. Smlouva o půjčce je dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o zapůjčení věci za určitých podmínek (výše úroků, termín splatnosti, atd.).
Co říká § 657?Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.
Co říká § 658?(1) Při půjčce peněžité lze dohodnout úroky.
(2) Při půjčce nepeněžité lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, zpravidla téhož druhu.
Co se týče zdanění úroků z půjček, tak platí, že u zaměstnaných osob nepodléhají povinnosti zdanění přijaté úroky do výše 4 000 korun. Pokud tedy jste zaměstnaní a poskytnete půjčku svém známému, ze které obdržíte úrok ve výši 3 000 korun, pak jej danit nemusíte. Zaměstnanec však musí mít pouze příjmy ze závislé činnosti a musí mít podepsané prohlášení dle § 38 Zákona o daních z příjmů (ZDP). Teprve tehdy mohou být ostatní příjmy do výše 4 000 korun osvobozeny od daňových povinností.
Na výši příjmů, které podléhají daňové povinnosti, nemají vliv úroky, které zaměstnanec získal například z termínovaného vkladu či stavebního spoření. Tyto příjmy totiž podléhají odlišnému režimu a nemají žádný vliv na mezní hranici 4 000 korun. U zmiňovaného termínovaného vkladu jsou totiž úroky daněny ve výši 15 procenty již u zdroje a to znamená, že nevstupují do základu daně zaměstnance. Úroky vyplývající ze stavebního spoření jsou dokonce od daňových povinností osvobozeny úplně.
To však neplatí pro zisky, který zaměstnanec získal například prodejem ovoce ze své zahrady. V tomto případě je zaměstnanec povinen podat daňové přiznání, protože jeho zisk u ostatních příjmů byl vyšší než uvedených 4 000 korun.
Úroky z půjček se zdaňují podle pásma, které může být 15 až 32procentní. Pokud tedy zisky zaměstnance překročí hranici 4 000 korun, musí vždy podat daňové přiznání. Příjmy z půjček jsou součástí dílčího základu daně z příjmů z kapitálového majetku. Podle výše ostatních příjmů se zaměstnanec může dostat do různého pásma a výnos z půjčky tak může být zdaněn i velmi vysokou sazbou.
Poskytnout půjčku známému se tedy nemusí vždy vyplatit. Nebo musíte učinit tak, abyste využili výhod, které Vám současné zákony umožňují. Uveďme si příklad. Půjčíte-li známému například 30 000 korun a chcete od něho během následujících dvou let uhradit úroky ve výši 8 000 korun, pak je nejlepší si úrok nechat vyplatit z poloviny v prvním roce a druhou polovinu v roce druhém. Jako zaměstnanec budete totiž osvobozený od daňové povinnosti, protože ani v jednom roce nepřesáhne úrok limit 4 000 korun. Samozřejmě nesmíte mít žádné další příjmy.
Celkem 60 300 Kč