Úspory.cz >> Osobní účty >> Společný účet mezi partnery znamená pohodlí, ale i spory
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Společný účet mezi partnery znamená pohodlí, ale i spory

06.02.2017 Osobní účty Společný účet mezi partnery není pravidlem a záleží pouze na vzájemné dohodě, zda partneři preferují oddělené či společné finance. Někteří si rádi udržují nezávislost a se svými financemi zachází, jak uznají za vhodné. Pro jiné společný účet znamená lepší přehled o společných příjmech a výdajích a tedy jednodušší hospodaření.

Přednost společnému účtu dává zhruba 37 až 43 % domácností. Mezi hlavní výhody patří lepší přehled o příjmech a výdajích, kdy jsou všechny transakce pohromadě a nehrozí, že jeden z partnerů zapomene zaplatit účty v domnění, že to zařídil druhý partner. Veškeré platby a nákupy jdou ze společných peněz, a tak mizí starosti typu “včera jsem platil já, dnes platíš ty” apod. A navíc má podle psychologů společné rozhodování pozitivní vliv na partnerské vztahy.

Miláčku, musela jsi utratit tolik za nové boty?

Domluvte se s partnerem na částce, kterou můžete utratit, aniž byste ji museli své drahé polovičce zdůvodňovat.

Jenomže společný účet může být i příčinou partnerských sporů. Na společném účtu je vidět každá transakce, takže výmluvy typu “ty boty byly ve slevě” se s velkou pravděpodobností neujmou. Oba partneři moc dobře vidí, za co ten druhý utrácí peníze. A to může být problém. Společný účet znamená určitou ztrátu nezávislosti a svobody. Najednou nemůžete utratit ani korunu navíc, abyste nebyli pod dohledem (byť neúmyslným) svého partnera. A pokud jeden utrácí více nebo nakupuje věci, které se druhému partnerovi nelíbí, může to být zárodek neshod.

Porovnejte běžné účty českých bank a vyberte si ten s nejlepší pro Vás a vašeho partnera.

Porovnat účty

Co je moje, do toho ti nic není

Většina českých párů dodržuje oddělené bankovní účty. Společně se podílí na domácnosti, ale zároveň si zachovávají pocit nezávislosti a svobody zacházení se svými penězi. Pro některé partnery to však může představovat nedostatek důvěry nebo snahy zakrývat skutečné příjmy a výdaje před druhým partnerem.

Hovořte mezi sebou o svých příjmech a výdajích. Dohodněte se s partnerem, jakým způsobem se podělíte o výdaje. Může to být půl na půl nebo spravedlivě dle výše příjmů.

Společný účet na společné výdaje, oddělené účty pro soukromé výdaje

Zlatou střední cestou může být kompromis, kdy partneři mají jak oddělené účty, tak i jeden společný účet. Na společný účet zasílají předem domluvenou částku, z níž hradí výdaje na domácnost (hypotéka, nájem, inkaso, energie, jídlo apod.). Zároveň však mají vlastní účet, z něhož si hradí vlastní soukromé výdaje, koníčky, zábavu či dárky. Je to spravedlivé a partneři nemají pocit, že by o sobě věděli absolutně vše.

Pokud je jeden z partnerů na rodičovské dovolené, je doporučené sečíst příjmy. Z celkové částky se odečtou nutné náklady a zbytek se rozdělí na půl. Ty se pošlou na jednotlivé účty, aby měl každý finance pro svou útratu. Část financí je vhodné uložit stranou na horší časy.

 

Štítky: běžné účty | rodinné finance |

Hodnocení článku:

Podobné články

Všechny aktuality