Úspory.cz >> Povinné ručení >> Proč je pravidelná revize pojistných smluv důležitá a jak na to
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Proč je pravidelná revize pojistných smluv důležitá a jak na to

14.11.2023 Povinné ručení Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.

Podpojištění hrozí nejen u pojištění nemovitosti

Pokud vám například povodeň zničí dům včetně vybavení a vaše pojištění bude v době pojistné události staré deset let, pravděpodobně dostanete výrazně nižší pojistné plnění, než budete očekávat. Na vině bude již zmíněné podpojištění.

V době sjednání pojištění má nemovitost pojistnou hodnotu stejně jako její vybavení. V následujících letech bude její hodnota růst stejně jako u vybavení, jež budete obměňovat za modernější a dražší. Možná dojde i k nějaké rekonstrukci či přístavbě. 

Pokud v pojistné smlouvě necháte původní částky, bude váš majetek podpojištěný a pojistnou událost nepokryje. To znamená, že v případě nešťastné události obdržíte nižší pojistné plnění, byť jste po celou dobu pojistku řádně platili.

Revizi pojistných smluv dělejte průběžně

Už při samotném sjednávání pojištění dbejte na to, aby výsledná smlouva byla co nejvíce flexibilní, co se týče dodatečných změn. Obecně je revize dle typu smlouvy doporučovaná jednou za 2 až 4 roky. Dále je vhodné aktualizaci provést vždy, dojde-li k nějaké větší změně, což se týká především pojištění majetku.

V případě pojištění nemovitosti je doporučeno smlouvu aktualizovat každé 2 roky a extra po každé rekonstrukci, výměně oken či jiné významné akci, která hodnotu nemovitosti razantně navýší. Stejně byste měli postupovat u ostatních druhů pojištění jako životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojistka na auto a dalších.

V případě životního pojištění je revize nutná v období větších životních změn, jako jsou sňatek, narození dítěte, změna příjmu, rozvod, změna obmyšlené osoby (tj. osoba, jež má být vyplaceno plnění v případě pojistné události) a další. Jistě si nepřejete, aby plnění obdržela vaše bývalá manželka či manžel. U pojistky na auto dbejte na revizi každý rok, protože jeho hodnota naopak klesá, takže se nebojte s pojišťovnou o ceně vyjednávat.

Rovněž nezapomínejte pojišťovnám hlásit změny důležitých osobních a kontaktních údajů, jako je příjmení, adresa trvalého bydliště, telefonní číslo nebo e-mailová adresa.

Kdy je revize smluv možná

Některé pojistné smlouvy lze aktualizovat během pojištění, jiné jen k datu výročí. Například u životních smluv lze v průběhu pojištění změnit pojistníka či obmyšlené osoby. U pojistky na auto můžete provádět změny k datu výročí. O změnu přitom musíte požádat během 6 až 8 týdnů, které tomuto datu předchází. Podrobnosti naleznete ve své pojistné smlouvě.

Na všechny tyto informace se doptejte už v době, kdy pojištění vyřizujete. Využíváte-li služeb pojistného poradce, ujistěte se, že všechno podstatné ohlídá za vás. Pokud o své pojistné portfolio pečujete sami, vytvořte si přehlednou tabulku všech pojistných smluv. Data, kdy je žádoucí provést aktualizaci té či oné smlouvy, si uložte do diáře jako upozornění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18.06.2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

04.09.2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20.02.2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12.11.2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27.10.2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

03.10.2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11.08.2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita
Všechny aktuality