Úspory.cz >> Elektřina >> Jak předcházet tepelným ztrátám?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak předcházet tepelným ztrátám?

20.10.2021 Elektřina První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.

Termokamera odhalí úniky tepla

Chcete-li si být opravdu jistí, kudy uniká největší množství tepla z vašeho domu, je prvním krokem energetický audit. Při něm se využívá termovizní kamera, která odhalí největší tepelné ztráty. Snímkování se provádí za chladného dne – žlutá, oranžová a červená barva značí zbytečný únik tepla.

Snímek z termokamery vám dá dokonalý přehled o místech, kudy uniká nejvíce tepla. Pokud si však nechcete měření platit nebo si kameru vypůjčit, obejdete se i bez energetického auditu. Zaměřte se na základní problematické body a upravte v první řadě ty, kde právě vám uniká nejvíce tepla.

Největší tepelné ztráty mají okna

Přes okna může z domu unikat až 25 % tepla. Největším problémem bývají netěsnosti mezi rámem oken a zdí, které vznikají nekvalitní instalací a nedostatečným vytmelením. Další kritické místo je v zárubni, kde uniká teplo především u starých dřevěných oken, případně u levných plastových oken s nekvalitní těsněním. Dobrou zprávou je, že tyto nedostatky můžete celkem levně a rychle odstranit. Škvíry kolem oken se dají utěsnit tmelem, přímo do rámu oken pak můžete přidat těsnící profil.

A jak je to s úniky tepla přímo přes sklo? Ty omezíte speciálními tepelně-izolačními fóliemi, které dokáží snížit tepelné ztráty přes okenní tabulky až o polovinu. Navíc zabraňují rosení skel. Pokud se chystáte na kompletní výměnu oken, věnujte jejich výběru dostatek času. Zapomeňte na základní poučku, že čím víc komor okno má, tím lépe. Záleží totiž také na tom, kolik je mezi komorami prostoru – izolantem je totiž vzduch.

Vyměňte vchodové dveře

U starších domů může spoustu tepla utíkat také přes vchodové dveře. Základem je utěsnit škvíru pod dveřmi, kterou dovnitř proniká chladný vzduch a může vznikat i průvan. Řešení je dostatečně vysoký práh a těsnění můžete vylepšit ještě o lištu s kartáčkem, která se lepí na spodní hranu dveří. Staré dveře ale mají celkově špatné izolační vlastnosti, a to především ty se skleněnou výplní, proto se vyplatí uvažovat o jejich výměně. Vyrábí se termo dveře s přerušeným tepelným mostem, čímž se omezí přestup tepla mezi exteriérem a interiérem.

Přes strop vzniká až 30 % tepelných ztrát

Přes strop vznikají vysoké tepelné ztráty, protože teplý vzduch stoupá směrem vzhůru a kvůli nedostatečné stropní izolaci uniká ven. Kvalitní zateplení střechy oceníte nejen v zimních měsících, ale také v létě, kdy je pod střechou velké horko.

Způsob zateplení se liší v závislosti na druhu střechy – zda se jedná o střechu šikmou nebo rovnou. Nejčastěji se pro zateplení střech používá minerální izolace nebo polystyren.

Zateplení fasády

Rozhodli jste se učinit tepelným ztrátám opravdu přítrž? Zateplení fasády je vysoká investice, ale dokáže snížit tepelné ztráty až o polovinu. Správně zateplená fasáda také předchází vzniku tepelných mostů, kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní.

Nejoblíbenější zateplovací systémy v současné době tvoří polystyren ukotvený k podkladu, na který přijde několik vrstev lepidla spolu se sklolaminátovou mřížovou tkaninou pro zpevnění a navrch se natáhne probarvená omítka. Při zateplení fasády je důležitá dostatečná tloušťka izolace, kterou by měl propočítat odborník – projektant, který zateplení domu připravuje.

Správné větrání a vytápění vám ušetří tisíce ročně

Vysokým tepelným ztrátám můžete předcházet i správným větráním a vytápěním. V zimních měsících byste měli větrat krátce a intenzivně, aby se vyměnil vzduch za čerstvý, ale nedocházelo ke zbytečnému ochlazení zdí. Pokud budete mít celý den otevřenou ventilaci, bude teplo neustále unikat, ale k pořádné výměně vzduchu vlastně nedojde. Proto je ideální udělat na několik minut průvan a poté okna zase zavřít.

Ani perfektní zateplení domu vás neochrání před vysokými účty za elektřinu, pokud budete místnosti přetápět. V obývacím pokoji je ideální teplota 20–21 stupňů, stejně tak v dětském pokoji. V ložnici ale stačí pouze 16–18 °C, je to dokonce lepší pro zdravější spánek. Důležité je rovněž správné nastavení termostatu – pokud jste celý den mimo domov, topení zcela nevypínejte, ale snižte ho jen o několik stupňů.

Kudy ještě uniká teplo?

Kromě hlavních zdrojů tepelných ztrát, které jsme si vyjmenovali výše, můžete zatočit ještě  s pár drobnostmi, které zlepší tepelný komfort uvnitř domu. Máte nevyužívaný komín? Opatřete ho klapkou, aby jím dovnitř neproudil studený vzduch. Chcete zlepšit izolační vlastnosti oken? Pořiďte si závěsy nebo venkovní rolety, které zabrání tepelným ztrátám přes sklo během noci. Tepelný komfort uvnitř domu zlepší koberce, a tak nebudete dům zbytečně přetápět. Zavírejte dveře mezi místnostmi, ať v domě nevzniká průvan.

S odhalením těchto detailů vám pomůže vaše vlastní pozorování – kde máte nejčastěji pocit chladu? Na tom místě vám nejspíše uniká teplo, a tak se vyplatí zde předcházet nebo zcela zabránit tepelným ztrátám.

Štítky: kudy uniká teplo | předcházení tepelným ztrátám | tepelná izolace | tepelné ztráty domu | zateplení domů |

Hodnocení článku:

Podobné články

Je tepelné čerpadlo ekonomický, nebo jenom ekologický zdroj vytápění?

20.07.2021

Tepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?

Celá aktualita

Za elektřinu zaplatíme ročně o stovky až tisíce korun více

16.11.2018

Pokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.

Celá aktualita

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19.06.2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29.06.2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22.02.2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27.01.2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15.11.2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28.08.2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita
Všechny aktuality