Úspory.cz >> Penzijní připojištění >> Se spořením na důchod začněte už v mládí
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Se spořením na důchod začněte už v mládí

22.08.2023 Penzijní připojištění Počet důchodců se zvyšuje a díky rostoucímu průměrnému věku dožití se prodlužuje i doba strávená v důchodu. Současní čeští důchodci pobírají zhruba 50 % průměrné mzdy a v penzi stráví okolo 25 let. Generace, která nastoupí do důchodu za 20 až 30 let, na tom pravděpodobně bude jinak. Proto by měli dnešní třicátníci a čtyřicátníci na důchod už dávno spořit.

Už nyní je výše státní penze pro mnoho důchodců nedostatečná a v budoucnosti se situace bude pravděpodobně zhoršovat. Rozhodně není dobré spoléhat na to, že ve stáří vyžijete pouze ze státní podpory bez vlastních úspor, aniž by se to nedotklo vaší životní úrovně.

Kdy začít spořit na důchod

Pokud vám nebylo 40 let, těžko si můžete být jisti, kolik v důchodu od státu dostanete. Nyní penze rostou, ale za 20 let to bude jinak. Čím dříve začnete, tím lépe uděláte. Měsíční úložku si můžete upravovat dle aktuální finanční situace. Čím více budete vydělávat, tím budou vaše úspory vyšší a výhledy na život ve stáří slibnější.

Pro zachování slušné životní úrovně v důchodu úrovně je doporučeno mít našetřeno nejméně 2 miliony Kč. Pokud se spořením začnete ve 20 letech, bude vám stačit dávat stranou 1 320 Kč měsíčně. Pokud ale důchodové spoření odložíte na třicáté narozeniny, budete si muset ukládat nejméně 2 181 Kč každý měsíc a od 40 let dokonce 3 877 Kč.

Více se dočtete v článku: Začněte spořit na důchod už dnes.

Příklad: Petr nedávno oslavil 35 let a měsíčně mu na účet přijde mzda 35 000 Kč. Aby si při důchodu 19 700 Kč udržel životní úroveň, měl by si při předpokládané průměrné době 20 let dožití v důchodu věku našetřit více než 3,5 mil. Kč, aby k penzi získal dalších 15 000 Kč měsíčně. To znamená, že by si měl každý měsíc dávat stranou téměř 6 000 Kč měsíčně.

Penzijní spoření s příspěvkem od státu

Doplňkové penzijní spoření využívá přibližně 4,4 milionů Čechů. Hlavní motivací je finanční příspěvek od státu, jehož výše se odvíjí od výše měsíční úložky. Aktuálně lze získat nejvýše 230 Kč k příspěvku 1 000 Kč a více. K dalším benefitům patří daňové úlevy a zvýhodnění příspěvku od zaměstnavatele.

Příspěvek účastníka v Kč

Státní příspěvek v Kč

300

90

500

130

600

150

800

190

1 000 a více

230

Výhody doplňkového penzijního spoření

  • Státní příspěvek až 2 760 Kč ročně,
  • daňové úlevy až 3 600 Kč ročně (při spoření 3 000 Kč měsíčně),
  • finanční příspěvek od zaměstnavatele, který do 50 000 Kč ročně nemusí hradit odvody,
  • lze využít předdůchod a odejít do penze už 5 let před řádným důchodem. Na rozdíl od předčasného důchodu vám nebude krácený státní důchod.

Nevýhody doplňkového penzijního spoření

  • Můžete skončit se ztrátou (vklady nejsou pojištěny), 
  • část zisků padne na poplatky za správu fondu,
  • pokud peníze vyberete dříve, přijdete o státní příspěvek,
  • pokud si místo renty zvolíte vyplacení jednorázové částky, bude zdaněna daní z příjmu.

Jak vybrat doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření nabízí devět společností, které dávají na výběr z několika investičních fondů. Nabídka se skládá z konzervativních, vyvážených i dynamických forem spoření s vyšším výnosem a vyšším rizikem.

Při výběru fondu sledujte dobu působení na trhu, výkonnost (najdete na webu Asociace penzijních společností), rizikovosti a výši poplatků.

Jaké jsou další možnosti spoření na důchod

Další možnosti, jak efektivně spořit na stáří, představuje stavební spoření, investování do akcií a podílových fondů, pořízení vlastního bydlení či investiční nemovitosti, z níž získáte pasivní příjem v podobě nájmu.

Pro ty, kteří se obávají rizika, existuje spořicí účet. U něj nehrozí žádná ztráta, protože veškeré vklady jsou pojištěny, ale úroky nepokryjí inflaci. Nejlepší je využít více finančních produktů, abyste snížili riziko ztráty.

Hodnocení článku:

Podobné články

Všechny aktuality