Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Finanční gramotnost Čechů je nízká
Aktuality

Finanční gramotnost Čechů je nízká

28. 2. 2013 Penzijní připojištění

Podle průzkumu České asociace pojišťoven je finanční gramotnost Čechů na nízké úrovni. A nejen v porovnání s ostatní Evropskými státy. Nejméně se spotřebitelé vyznají v životním pojištění, novém penzijním připojištění, ale i pojištění motorových vozidel.

Překvapivě špatně dopadli především mladí lidé. A to i navzdory tomu, že finančnímu vzdělávání je na školách věnovaná stále větší pozornost. Celá polovina mladých lidí by v testu z osobních financí nejspíš neprospěla. Nejlépe by v testu dopadli lidé starší 40 let s vyšším platovým zařazením.

„Mladší generace by si ve svém zájmu měla informace doplnit,“ varuje manažerka vzdělávání a komunikace z ČAP Marcela Kotyrová a uvažuje. „Představuje pro pojistný trh do budoucna velký potenciál a větší informovanost jim umožní sjednat si adekvátní pojistnou ochranu. S nízkou úrovní znalostí se tito lidé mohou stát v budoucnu snadnou kořistí takových finančních poradců, kteří myslí více na svůj profit než na prospěch klienta,“ dodává.

Výzkum České asociace pojišťoven byl rozdělen do několika kategorií podle typu pojištění:

Životní pojištění

Problematice životního pojištění rozuměla jen asi čtvrtina všech dotazovaných. I přes relativně slabší výsledek je ovšem celých 80 % respondentů přesvědčeno, že uzavřelo výhodnou smlouvu o životním pojištění. Stejně tak polovina dotazovaných nezná rozdíl mezi investičním a kapitálovým pojištěním.

Hlavní rozdíl spočívá v garanci výnosu a garantované částky při dožití. Kapitálové je garantované, ale produktově starší. Investiční životní pojištění není garantované, ale je flexibilnější a ziskovější. Získejte více informací o životním pojištění

Pojištění motorových vozidel

U povinného ručení a havarijního pojištění měli respondenti největší potíže určit, které škody jsou pokryty z konkrétního pojištění. Nejčastěji se chybně domnívali, že havarijní pojištění kryje zranění řidiče nebo spolujezdce.

Havarijní pojištění kryje pouze škodu na vozidle. Havarijní pojištění poskytuje pojistnou ochranu hlavě proti přírodním vlivům, krádeži, vandalismu nebo havárii. Povinné ručení naproti tomu kryje škody způsobené pojištěncem na jeho okolí. Získejte více informací o pojištění vozidla

Cestovní pojištění

U cestovního pojištění si Češi vedli překvapivě dobře. Podle výzkumu jej lidé chápou velmi dobře a nedělá jim problém se v pojištění orientovat. Pozitivní bylo zjištění, že celých 91 % si před cestou do zahraničí cestovní pojištění sjednává. Asi 3 % spotřebitelů se domnívá, že si cestovní pojištění sjednávat nemusí a na dovolenou jim stačí pouze Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje náklady ve zdravotnických zařízeních, která jsou hrazena z veřejných zdrojů. A za ošetření bude pojištěnec platit stejnou spoluúčast jako místní občané, která je obvykle vysoká. Zjistěte si více o cestovním pojištění.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »