Úspory.cz >> Spoření >> Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?

17.02.2023 Spoření V Česku funguje systém finanční podpory ve stáří. Všem seniorům, kteří dosáhnou požadovaného věku a zároveň splňují zákonné podmínky je pravidelně každý měsíc vyplácen starobní důchod. Ten ale často stěží pokryje základní potřeby. Na zajištění slušné životní úrovně ve stáří se proto začněte připravovat co nejdříve.

Dle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se Česká republika v rámci Evropské unie řadí mezi ostatními zeměmi k průměru. Z pohledu reálně vyplacených dávek se však nachází spíše pod jeho průměrem.

Spoléhat se proto na finanční podporu od státu není nejlepší. Větší jistotou je mít vlastní finance. Při spoření na důchod můžete využít celé řady finančních produktů zaměřených právě na život ve stáří. Jaké možnosti existují?

S tvorbou finanční rezervy začněte v mládí

Čím dříve si začnete odkládat část svého příjmu na horší časy i stáří, tím lépe. Začnete-li se spořením později, budete si muset odkládat vyšší částky.

Podívejme se na konkrétní příklad: Abyste v 65 letech měli na účtu 1 000 000 Kč, měli byste si od 25 let odkládat 500 Kč měsíčně. V 35 letech to bude dvojnásobek a v 45 letech už si budete muset odkládat alespoň 2 200 Kč každý měsíc.

Výši pravidelné měsíční úspory můžete samozřejmě měnit podle toho, jak se vám v daném životním období daří. Minimálně by mělo ale jít o 500 až 1 000 Kč měsíčně, aby to mělo smysl.

Nechte vaše úspory vydělávat

Jak se svými úspory naložíte, je zcela zásadní. Pokud je uložíte takzvaně do matrace nebo je necháte ležet ladem na běžném účtu, budou kvůli rostoucí inflaci ztrácet na hodnotě. Aby získaly odolnost alespoň vůči inflaci, doporučuje se kombinovat až 3 způsoby důchodového spoření a různých možností investování.

Spořicí účet

To nejmenší, co můžete udělat, je peníze navíc uložit na spořicí účet, který nabízí alespoň nějaké zhodnocení vašich úspor. Většina banka už je téměř automaticky nabízí k běžnému účtu. Kromě úrokové sazby sledujte maximální částku, k níž se váže, i další podmínky jeho sjednání a vedení.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření v roce 2013 nahradilo penzijní připojištění. Tento způsob spoření je podporován státním příspěvkem ve výši od 90 Kč do 230 Kč měsíčně. Spořit si ale musíte nejméně 300 Kč měsíčně. Výhodou je možnost snížení daňového základu až o 24 000 Kč za rok.

Vláda chystá další změnu. Nový systém penzijního spoření by měl být spravedlivější. Každý účastník by měl obdržet podporu ve výši 18 %. Měsíční minimální příspěvek by se měl zvýšit na 500 Kč a vyšší by měl být i maximální příspěvek od státu, a to 270 Kč.

Investice jsou vhodné pro každého

Součástí finanční přípravy na důchod může být také investování části příjmů do investičních nástrojů. Za rozumné bývají považovány zejména investice do podílových fondů a akcií. Často je doporučovaná investice do vlastního bydlení.

Další možnosti zhodnocení financí a spoření na důchod nabízí soukromé finanční instituce. Většinou se jedná o různé varianty důchodového spoření, jež se od ostatních finančních produktů liší nižší mírou rizika.

Pravda o předčasném odchodu do důchodu

Z dlouhodobého hlediska je dřívější odchod do důchodu nevýhodný. Mělo by jít spíše o krajní řešení naléhavé situace, kdy nemůžete pokračovat v práci a nemáte naspořené dostatečné úspory.

Výše výměru předčasného důchodu se totiž snižuje za každých 90 dnů, které vám chybí do dosažení důchodového věku ode dne přiznání. Je proto důležité zvážit, zda vám bude takto trvale snížený příjem stačit nebo se vyplatí sáhnout po jiném řešení.

Novou motivaci pro spoření na důchod chystá i stát

Stát má v plánu lidem nabídnout produkt investičního či vkladového typu. Měl by sloužit k tvorbě úspor na stáří shromažďováním peněz či jejich investováním do akcií, dluhopisů, podílových listů a podobně. Při dodržení podmínek by měl mít daňové zvýhodnění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jaké možností spoření pro děti existují

14.05.2023

Je přirozené, že se rodiče snaží svým dětem usnadnit vstup do dospělého života alespoň po finanční stránce. V tomto směru se jako vhodný způsob jeví spoření pro děti. Čím dříve začnou, tím více dětem naspoří. Navíc některé banky spořicí produkty pro děti nabízí s výhodami.

Celá aktualita

Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?

15.04.2023

Možnosti zhodnocení osobních financí se ve velkém začaly řešit v uplynulém roce, kdy vysoká inflace způsobila poměrně významný pokles hodnoty uložených peněz. Nezvládly ji pokrýt ani zvýšené úroky na spořicích účtech. Investice představují možnost, jak volné prostředky nejen ochránit, ale zároveň vydělat něco navíc.

Celá aktualita
Všechny aktuality