Úspory.cz >> Spoření >> Jaké možností spoření pro děti existují
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jaké možností spoření pro děti existují

14.05.2023 Spoření Je přirozené, že se rodiče snaží svým dětem usnadnit vstup do dospělého života alespoň po finanční stránce. V tomto směru se jako vhodný způsob jeví spoření pro děti. Čím dříve začnou, tím více dětem naspoří. Navíc některé banky spořicí produkty pro děti nabízí s výhodami.

Nespornou výhodou produktů vhodných nebo přímo určených ke spoření pro děti je fakt, že s nimi lze začít často už od narození dítěte. Díky spoření můžete dětem pomoci uhradit studium doma i v zahraničí nebo jim naspořit část financí na koupi vlastního bydlení. Způsobů spoření pro děti existuje více a za ty základní lze považovat následující.

Dětský běžný účet + dětský spořicí účet

Běžné účty pro děti nabízejí téměř všechny tuzemské banky. Zřízení i vedení dětského účtu bývá zdarma a od určitého věku lze dítěti i vystavit debetní kartu. Běžný účet je jednoduchý v tom, že na něj může posílat peníze kdokoliv - rodiče, prarodiče, ostatní příbuzní i další osoby, kteří by chtěli dítěti finančně přispět.

Nicméně běžný účet peníze shromažďuje, ale většinou už nezhodnocuje. Proto má smysl k běžnému účtu zřídit spořicí účet a na ten peníze automaticky převádět. Je přitom důležité vybrat spořicí účet s dlouhodobě nejvyšším zhodnocením vkladu a nulovými poplatky. Vložené prostředky jsou navíc pojištěné ze zákona.

Aktuální nabídka běžných dětských účtů:

Banka

Název účtu

Od kdy

Vedení

Banka Creditas

Richee Junior

od 6 let

0 Kč

UniCredit Bank

Dětské konto

od narození

0 Kč

Fio banka

Dětský účet

od narození

0 Kč

mBank 

mKonto pro děti

od narození

0 Kč

Komerční banka

MůjÚčet Junior

od 6 let

0 Kč

ČSOB

Plus Konto pro děti

od narození

0 Kč

Česká spořitelna

Účet pro děti

od narození

0 Kč

Air Bank

Dětský účet*

od 8 let

0 Kč

*Lze si sjednat oddělený Účet na šetření s úrokem 5 %.

Zdroj: Oficiální webové stránky bank

Stavební spoření pro děti

Z dlouhodobého hlediska je nejoblíbenější stavební spoření, kde můžete očekávat rozumné a stabilní zhodnocení, garanci vkladů a navíc získáte příspěvek od státu ve výši až 2 000 Kč ročně. Spořit je však nutné minimálně 6 let, abyste o nárok na státní příspěvek nepřišli. Nejlepší stavební spoření za běžných okolností překonává i inflaci a uložené peníze mírně zhodnocuje. To v současné době, kdy se inflace pohybuje kolem 15 %, však neplatí.

Doplňkové penzijní spoření pro děti

Už v den narození můžete dětem založit doplňkové penzijní spoření, na nějž budete měsíčně posílat stanovenou částku. I zde velkou výhodu představuje státní příspěvek, na který má účastník nárok už od měsíční úložky 300 Kč. Nejvíce lze získat 2 760 Kč za rok a to při měsíční úložce 1 000 Kč.

V momentě plnoletosti dítěte však lze vybrat pouze třetinu naspořených peněz. Zbylé dvě třetiny i se státní podporou musí zůstat na účtu až do důchodu potomka, případně dovršení 60 let. V případě předčasného zrušení penzijního připojištění je nárok na státní příspěvky zrušen.

Podílové fondy, akcie a jiné investice

Určitou formu spoření představují investice, které nabízí mnohem zajímavější zhodnocení než spořicí účet nebo stavební spoření. Jelikož se jedná spíše o dlouhodobou záležitost, čím dříve začnete, tím lépe. Pro většinu lidí je nejpřijatelnější investovat do podílových fondů, akcií či dluhopisů.

Slušné roční zhodnocení nabízí zejména dynamické a rizikovější podílové fondy. Pro investice na 8 a více let jsou vhodnější smíšené a akciové fondy. Nejvyššího výnosu je možné dosáhnout u akciových fondů. Zde ale musíte počítat s vyšší mírou investičního rizika a tím, že v době, kdy budete plánovat peníze vybrat, může trh klesat a vaše zisky z investic nebudou v daný moment takové, jaké byste si přáli.

Spoření formou zlata

Zajímavou alternativu představuje investice do zlata. Zde je ale třeba myslet na to, že zlato samo o sobě nenese žádné úroky. Vydělává pouze tehdy, kdy jeho hodnota na trhu vzroste. Je to tedy alternativa vhodná pro zkušenější investory.

Hodnocení článku:

Podobné články

Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?

15.04.2023

Možnosti zhodnocení osobních financí se ve velkém začaly řešit v uplynulém roce, kdy vysoká inflace způsobila poměrně významný pokles hodnoty uložených peněz. Nezvládly ji pokrýt ani zvýšené úroky na spořicích účtech. Investice představují možnost, jak volné prostředky nejen ochránit, ale zároveň vydělat něco navíc.

Celá aktualita

Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?

17.02.2023

V Česku funguje systém finanční podpory ve stáří. Všem seniorům, kteří dosáhnou požadovaného věku a zároveň splňují zákonné podmínky je pravidelně každý měsíc vyplácen starobní důchod. Ten ale často stěží pokryje základní potřeby. Na zajištění slušné životní úrovně ve stáří se proto začněte připravovat co nejdříve.

Celá aktualita
Všechny aktuality