\
Úspory.cz >> Spořící účty >> Spořicí účty: Vyplatí se ještě?
Aktuality

Spořicí účty: Vyplatí se ještě?

27. 2. 2017 Spořící účty Úmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.

Peníze uložené na spořicích účtech však mnoho nevydělávají. Příčinou jsou příliš nízké úroky, které v posledních letech výrazně klesly. Pravdou je, že české banky svou nabídkou neosloví žádného spořivého člověka, jelikož průměrná úroková sazba se pohybuje kolem 0,5 %. A to žádný zázrak opravdu není.

 

Může za všechno Česká národní banka?

Banky se k současné situaci vyjadřují velmi podobně: za nízkým úrokovým sazbami stojí Česká národní banka a její současná politika. „Hlavním faktorem jsou základní úrokové sazby stanovené ČNB. Jde o úroky, které by platily komerční banky centrální bance za to, že si od ní půjčí peníze. Vzhledem k tomu, že se tyto sazby nachází na historických minimech, komerční banky nejsou motivovány k tomu, aby svým klientům za vklady zaplatily více,“ vyjádřila se například Lucie Lexnerová z Moneta Money Bank.

Velmi podobný názor mají i finanční odborníci. Investiční stratég Milan Tomášek z Generali Investments CEE pronesl: „Světová ekonomika roste podprůměrným tempem a pozorujeme absenci inflace, která by byla tažena růstem ekonomiky, mezd a poptávkou domácností po zboží a službách. Vzhledem k tomu, že primárním cílem ČNB je udržovat inflaci na úrovni 2 % a inflace v ČR je blízká 0 %, dochází ke snižování úrokových sazeb, a to se pochopitelně negativně promítá i do sazeb na spořicích účtech.“

Zúročte i své běžné konto. Air Bank nabízí 1% úrok i na svém běžném účtu. Stačí 5x měsíčně zaplatit kartou.

Více informací

To znamená, že banky o výši úroků nerozhodují tak docela samy. ČNB drží signální úrokové sazby téměř na nule. Pokud tedy banky nechtějí své klienty dotovat, jimi nabízené úrokové sazby se budou lišit jen velmi málo. A změnu nelze očekávat ani v letošním roce. Podle vývoje se nepředpokládá, že by ČNB v nejbližší době plánovala zvýšit úrokové sazby. Na druhou stranu je lepší minimální zhodnocení než žádné zhodnocení jako na běžném účtu nebo v prasátku, kde mohou peníze ztrácet na hodnotě vlivem inflace.

Lidé, kteří by rádi své peníze zhodnotili, mají naštěstí i jiné možnosti. Jednou z vhodných alternativ je investování do podílových fondů, kde lze při velmi konzervativní strategii vydělat i více než 3 % za rok.

 

Lze získat lepší sazbu?

Banky občas vyrukují s nabídkou spořicího účtu s vyšší úrokovou sazbou, než je obvyklé. Není to jen tak. Vyšší úroková sazba bývá téměř vždy spojená s finančním limitem. Čím více peněz na svém spořicím účtu máte, tím nižší úrok bývá. Vyšší úroková sazba bývá také vázaná na běžný účet, počet transakcí apod.

 

Aktuálně nejvyšší úrokovou sazbu nabízí Air Bank a to ve výši 1 %. Podmínkou je běžný účet, minimálně 5 plateb kartou za měsíc a finanční limit do 100 000 Kč. V závěsu se drží Equa bank s úrokovou sazbou 0,8 %, který je však určený pouze pro klienty vlastnící u Equa bank běžný účet, jejichž příjem činí nejméně 10 000 Kč nebo měsíčně zaplatí alespoň 3 nákupy kartou.

 

Štítky: banky | běžné účty | spoření | spořící účet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na 5 mobilních aplikací, které šetří peníze i čas

16. 5. 2017

Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.

Celá aktualita

Spořicí účet – kdy se vám vyplatí?

9. 5. 2016

Spořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.

Celá aktualita

Sazby u spořicích účtů klesají. Nejvýhodnější sazbu stále nabízí mBank

11. 9. 2014

Spořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.

Celá aktualita

Čeká nás růst sazeb u spořících účtů?

16. 7. 2014

Sazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.

Celá aktualita

Nejvyšší úrokovou sazbu u spořicích účtu nabízí Sberbank

23. 6. 2014

Úroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.

Celá aktualita

Spořicí účty, které se opravdu vyplatí

23. 5. 2014

Spořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.

Celá aktualita
Všechny aktuality