Úspory.cz >> Běžné účty >> Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

06.03.2017 Běžné účty Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Co bezkontaktní platby jsou? Jedná se o takové platby, které nevyžadují fyzický kontakt mezi platební kartou a platebním terminálem. Platební kartu nebo jiný platební nástroj (mobilní telefon, bezkontaktní nálepka apod.) stačí ke snímači pouze přiložit a platba je vyřízená. Kartu není nutné vkládat do terminálu a do částky 500 Kč není vyžadováno zadání PIN kódu či podpis dokladu.

Pro bezkontaktní platby je nutné využívat upravené bezkontaktní platební karty, které v sobě mají zabudovaný čip a rádiovou anténu. Tento typ karet akceptují všechny obchody vybavené bezkontaktními terminály. To už je dnes samozřejmá věc. Mezi nejznámější vydavatele bezkontaktních platebních karet v ČR patří MasterCard a Visa.

 

PayPass a payWave. O co jde?

Jedná se o dvě technologie umožňující bezkontaktní platby tím, že dokáží přečíst potřebné údaje z platební karty na bezdotykové bázi. Pouhým přiložením karty ke čtecímu zařízení dochází k uhrazení platby a urychlení platebního procesu jen na pár vteřin.

PayPass je technologie, kterou vlastní a využívá vydavatel karet společnost MasterCard. Visa, druhá nejznámější společnost vydávající karty, nazývá svou licenci payWave. Oba snímače mají kompatibilní hardware, nutný je však odpovídající software.

Technologie obsahují převážně platební karty, ale zabudovat je lze i do klíčenek, mobilních telefonů či hodinek. To se hodí u drobných plateb, kdy není nutné hledat peněženku a vyndávat kartu. Stačí přiložit hodinky a je zaplaceno.

 

Názor spotřebitelů: Rychlejší a jednodušší placení

Pro spotřebitele mají bezkontaktní platby jednoznačné výhody. Spotřebitel nemusí kartu vydávat ze své ruky, placení je rychlé a zabere jen pár vteřin. Čekací doby na pokladnách obchodníků se výrazně urychlily.

S rostoucí oblibou bezkontaktních plateb u uživatelů se neustále rozšiřuje síť obchodníků, které bezkontaktní platby umožňují. Dnes je možné zaplatit téměř kdekoliv - v obchodech, restauracích, trafikách, parkovištích, kinech i městské hromadné dopravě.

 

Názor obchodníků: Lepší služby pro zákazníky

Mnozí obchodníci platby kartou umožňují a zavedení bezkontaktní technologie pro ně znamenalo pouze zlepšení služeb pro zákazníky a konkurenční výhodu oproti obchodníkům, kteří se platbám kartou z různých důvodů brání.

Výhod bezkontaktních plateb pro obchodníky je však mnohem více. Díky urychlení plateb se například snížily čekací doby a obchodník zvládne obsloužit více zákazníků za stejnou dobu. Vydělá tedy více. Někteří také oceňují nižší objem přijaté hotovosti v pokladnách a jednodušší manipulaci s hotovostí, a tím pádem i nižší riziko krádeže.

 

Štítky: bezhotovostní platební operace | platební karty | platební terminály |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18.09.2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27.06.2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25.08.2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

01.09.2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16.06.2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27.05.2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23.05.2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27.04.2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita
Všechny aktuality